Akciğer tümörlerinde nöroendokrin diferansiyasyonu saptamada retinoblastom proteinin (pRb) immün ekspresyon kaybının tanısal değeri ve patolojik prognostik parametreler ile ilişkisi
Diagnostic value of retinoblastoma protein (pRb) immunoexpression loss in detecting neuroendocrine differentiation in lung tumors and its association with pathological prognostic parameters
- Tez No: 963087
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışmada, akciğerin farklı histolojik tümör tiplerinde retinoblastom proteini (pRb) ekspresyon düzeylerinin immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi, pRb kaybının nöroendokrin diferansiyasyonu saptamadaki tanısal değeri ve tümörün klinikopatolojik/prognostik parametreleriyle olan ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 2020–2024 yılları arasında tanı almış toplam 249 akciğer tümörü olgusu dâhil edildi. Olgular; nöroendokrin neoplazmlar (n=174) [tipik karsinoid (TK), atipik karsinoid (AK), büyük hücreli nöroendokrin karsinom (BHNEK), küçük hücreli akciğer karsinomu (KHAK)], adenokarsinomlar (n=29) ve skuamöz hücreli karsinomlar (n=31) olarak sınıflandırıldı. Tüm olgularda pRb immünohistokimyasal boyaması uygulandı ve H-skorları hesaplandı. Ek olarak, TTF-1, CD56, kromogranin, sinaptofizin gibi nöroendokrin belirteçlerle korelasyon analizi yapıldı. İstatistiksel analizlerde ki-kare, Mann-Whitney U ve Spearman korelasyon testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 249 olgunun immünohistokimyasal analizlerinde, pRb ekspresyon kaybı nöroendokrin karsinom (NEK) grubunda %80,1 oranında saptanmıştır. NEK alt tipleri ayrı ayrı değerlendirildiğinde, küçük hücreli akciğer karsinomu (KHAK) olgularının %86,2'sinde büyük hücreli nöroendokrin karsinom (BHNEK) olgularının %53,8'inde ve atipik karsinoid (AK) olgularının %42,8'inde pRb boyanma kaybı tespit edilmiştir. Buna karşılık, tipik karsinoid (TK) olgularının tamamında pRb ekspresyonu korunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the expression levels of retinoblastoma protein (pRb) immunohistochemically across different histological subtypes of lung tumors and to investigate the diagnostic value of pRb loss in identifying neuroendocrine differentiation, as well as its association with clinicopathological and prognostic parameters. Materials and Methods: A total of 249 lung tumor cases diagnosed between 2020 and 2024 were included in the study. Cases were classified as neuroendocrine neoplasms (n=174) [typical carcinoid (TC), atypical carcinoid (AC), large cell neuroendocrine carcinoma (LCNEC), small cell lung carcinoma (SCLC)], adenocarcinomas (n=29), and squamous cell carcinomas (n=31). All cases were evaluated for pRb expression by immunohistochemistry, and H-scores were calculated. Additionally, the expression of neuroendocrine markers such as TTF-1, CD56, chromogranin, and synaptophysin was assessed, and correlation analyses were performed. Statistical analyses were conducted using chi-square, Mann–Whitney U, and Spearman correlation tests. Results: Immunohistochemical analyses revealed pRb expression loss in 80.1% of neuroendocrine carcinoma (NEC) cases. When subtypes were evaluated separately, pRb loss was detected in 86.2% of SCLC cases, 53.8% of LCNEC cases, and 42.8% of AC cases. In contrast, pRb expression was preserved in all TC cases.