Bir çocuk ve ergen psikiyatri kliniğinde obsesif-kompulsif bozukluk tanısı ile takip edilen ergenlerin yaşam kalitesi, beslenme alışkanlıkları ve yeme tutumları
  1. Tez No: 963088
  2. Yazar: MAİDE KARZAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim-Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniğinde Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanısı ile takip edilen ergenlerin yaşam kalitesi, beslenme alışkanlıkları ve yeme tutumlarını derinlemesine araştırmaktır. Bu değerlendirme, alanyazında hakkında çok kısıtlı veri bulunan OKB tanılı ergenlerin yaşam kalitesinin genel beslenme aktivitesi ile ilişkisini anlamak için bilimsel literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to thoroughly investigate the quality of life, nutritional habits and eating attitudes of adolescents who are followed up with the diagnosis of Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) in the Child and Adolescent Psychiatry Clinic of Erenköy Mental and Nervous Diseases Education and Research Hospital. This evaluation aims to contribute to the scientific literature in order to understand the relationship between the quality of life of adolescents with OCD diagnosis and general nutritional activity, about which there is very limited data in the literature.