Subklinik hipertiroidili olgularda hsCRP, Fetuin-A, düzeyleri ile tiroid fonksiyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hsCRP, Fetuin-A levels and thyroid functions in patients with subclinical hyperthyroidism
- Tez No: 963115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BİLGİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, subklinik hipertiroidili hastalarda tedavinin, son yıllarda önem kazanan bir akut faz reaktanı ve aynı zamanda kardiovasküler açıdan bağımsız bir risk faktörü olan hsCRP ile yine bir negatif akut faz reaktanı olan, kalsifikasyon inhibitörü Fetuin A düzeyleri üzerine etkisini incelemek. ÇALIŞMA YÖNTEMİ: Çalışmamıza 34 subklinik hipertiroidi hastası katılmış olup bu hastalardan, antitiroid tedavi için uygun endikasyonu bulunan 23 vakaya tedavi verildi. Tedavi öncesi ve sonrası hsCRP ve fetuin A düzeyleri karşılaştırıldı. BULGULAR: 23 tedavi alan subklinik hipertiroidili vakada tedavi sonrası TSH değerlerindeki değişim anlamlı bulunurken T3 ve T4 değerlerinde değişim gözlenmedi. Antitiroid tedavi alan hastaların hsCRP ve Fetuin A düzeylerinin tedavi öncesi değerlere göre azalmasının istatistiksel olarak anlamlı olmasına rağmen, TSH düzeyleri ile korelasyon göstermediği tespit edildi. SONUÇ: hsCRP ve Fetuin A inflamatuar süreçlerde rol oynayan ve akut faz reaktanı olarak yer alan iki önemli markerdir. Bizim çalışmamızda hsCRP ve Fetuın A düzeylerinin tedavi öncesi değerlere göre azalmasının istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Fakat subklinik hipertiroidili hastalarda gerek etiyolojiye yönelik tanıda, gerekse tedavinin takibinde bu belirteçlerin yeri yoktur. Anahtar kelimeler : Subklinik hipertiroidi, Hs-CRP, Fetuin-A
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to emamine the potential effect of the treatment of subclinical hyperthyroidism on the serum levels of hs-CRP, which is an acute phase reactant of growing importance and an independent cardiovascular risk factor, and Fetuin A, a negative acute phase reactant which inhibits calcification. Methods: Thirty four patients with subclinical hyperthyroidism were enrolled in our study, 23 of which were administered antithyroid medication as indicated. Results: In the 23 patients receiving antithyroid therapy, post-treatment changes in TSH levels were significant where as no differences in pre- and post-treatment levels of T3 and T4 were observed. The decrease in hs-CRP and Fetuin A levels following antithyroid treatment was statistically significant although did not correlate with TSH levels. Conclusions: hs-CRP and Fetuin A are independent markers playing keyroles as acute phase reactants in inflammatory processes. In our study, we found the post-treatment decrease in the levels of both markers statistically significant. However These markers have no role in patients with subclinical hyperthyroidism neither for ethiological diagnosis nor during the follow-up. Keywords : Subclinical hyperthyroidism, Hs-CRP, Fetuin-A