Kemal Tahir'in hikayeleri üzerine bir inceleme
A review about Kemal Tahi̇r's stories
  1. Tez No: 368083
  2. Yazar: RAMAZAN ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAYİ ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu çalışmada Kemal Tahir'in hikayeleri ve hikayeciliği incelenmiştir. Bu çalışma, üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, Kemal Tahir'in hayatı, edebi şahsiyeti ve hikayeciliği yer almaktadır. İkinci bölümde, hikayelerin yapısal yönden tahlilleri yapılmıştır. Bu çerçevede hikayelerdeki olay örgüsü, şahıs kadrosu, zaman, mekan, anlatım teknikleri, dil ve üslup incelemeleri yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, hikayeler içerik yönüyle incelenmiştir. Bu konu, ferdi ve toplumsal meseleler bazında iki ara başlıkta toplanmıştır. Ferdi meseleler kapsamında aşk, gündelik hayat içerisinde insan, bohem hayat içerisinde fert kavramları incelenmiştir. Toplumsal meseleler kapsamında ise, aile ve mahalle hayatı, kadın, eğitim sistemi, köy hayatı ve köy toplumu, dini motifler, ekonomik meseleler, siyaset ve otobiyografi kavramları incelenmiş ve son olarak ''sonuç'' yazısıyla bu çalışma hakkındaki çıkarımlar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Kemal Tahir's stories and his narration style are analyzed. The study consists of three parts. In the first section, Kemal Tahir's biography, literary and artistic works and includinghis approach to narration are discussed. In the second part, his approach are analyzed in terms of structural aspects. In this context, the plot in the story, characters, time, places, narrative techniques and language and style are studied. In the third chapter, the story isanalyzed in terms of content. This part are divided in two sections on the basis of personal and social issues.Personal issues within the scope of love, people within daily routine and concepts of individuals exposed to bohemian life are studied. In the scope of social issues the family and neighborhood, women, education system, village life and the village community, religious motifs, economic issues, politics and autobiography concepts are examined andfinally, my inferences in the coclusion section are expressed.