6,7-0-siklohekziliden-1-amino-4-aza heptan ligandının Co, Ni; Cu metallerinin sülfat ve nitrat tuzları ile komplekslerinin sentezi ve incelenmesi
Synthesis and investigation of the complexes of 6,7-0-cyclohexiliydine-1-amino-4-aza heptane ligand with Co, Ni and Cu metal sulphates and nitrates
- Tez No: 96320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi 6,7-0-SİKLOHEKZİLİDEN-l-AMİNO-4-AZA HEPTAN LİGANDININ Co, Ni, Cu METALLERİNİN SÜLFAT VE NİTRAT TUZLARI İLE KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE İNCELENMESİ Mesut GÖMLEKSİZ Fırat Ünivesitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2000; Sayfa : 58 İki veya daha fazla azot içeren aminler, geçiş metalleri ile kararlı kompleksler vermektedir. Ayrıca literatürde değişik grupları ihtiva eden amin bileşikleri ligand olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada daha önceki çalışmalarda sentezi gerçekleştirilmiş 6,7-0- Siklohekziliden-l-Amino-4-AzaHeptan(L) ligandı tekrar sentezlenmiş ve bu ligand ile çeşitli metallerin kompleksleri elde edilerek yapılan aydınlatılmıştır. Çalışmanın birinci basamağında epiklorhidrin, siklohekzanon ile reaksiyona sokularak l-klor-2,3-0-siklohekziliden propan (1) elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci basamağında ise elde edilen (1) bileşiğinin 1 3-diaminopropan ile reaksiyonu sonucunda (L) bileşiği elde edilmiştir. Çalışmanın üçüncü basamağında elde edilen (L) ligandının CuS04.5H20, CoS04.2H20, NİSO4, Cu(N03)2.3H20, Co(N03)2.3H20, Ni(N03)2.2H20 metal tuzlanyla kompleks bileşikleri sentezlenmiş ve yapılan element analizi, İR, UV, manyetik süsseptibilite, NMR, TGA, kondüktometri yardımıyla aydınlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Aza, Amino, Kompleks, Siklohekziliden, 1,3-dioksa, Siklohekzanon, Geçiş Metalleri
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master Thesis SYNTHESIS AND INVESTIGATION OF THE COMPLEXES OF 6/7-0- CYCLOHEXILYDINE-l-AMINO-4-AZA HEPTANE LİGAND WITH Co, Ni, AND Cu METAL SULPHATES AND NITRATES Mesut GÖMLEKSİZ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry 2000; Page : 58 Amines which contain at least two nitrogens produce stable chelat complexes with transition metals. Amine compounds which have different organic groups have been used as ligand in literature. In this study 6,7-0-cyclohexilydine-l-amino-4-aza heptane (L) ligand which was synthesized in former studies, was resynthesized and with this ligand various metal complexes were prepared and their structures were identified. At the first step of the study, epichlorhydrine was reacted with cyclohexanon and l-chloro-2,3-0-cyclohexilydine propane (1) was obtained. At the second step, the compound (L) was synthesized by the reaction of the compound (1) with 1,3-diaminopropane. At the third step, the complexes of the ligand (L) with the salts of CUSO4.5H2O, CoS04.2H20, NiS04, Cu(N03)2.3H20, Co(N03)2.3H20 and Ni(N03)2.2H20 were synthesized. The structures of these complexes were investigated by means of element analysis, IR, UV, magnetic susceptibility, NMR, TGA and conductivimetry. Key Words : Aza, Amino, Complex, Cyclohexilydine, 1,3-Dioxa, Cyclohexanon, Transition Metals.