Critical thinking dispositions of undergraduate students at an emi foundation university in Türkiye: Perceptions of students and content professors
Türkiye'de eğitim dili İngilizce olan bir vakıf üniversitesi lisans öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimleri: Kendilerinin ve öğretim elemanlarının algıları
- Tez No: 963221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİRDEVS TİJEN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de eğitim dili İngilizce olan bir vakıf üniversitesi lisans öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimlerinin kendileri ve alan öğretim elemanları tarafından nasıl algılandığını araştırmaktadır. Florida Üniversitesi Katılım, Bilişsel Olgunluk, Yenilikçilik (UF/EMI) eleştirel düşünme eğilim ölçeği kullanılarak lisans öğrencileri ve alan öğretim elemanlarından nicel veri toplanmıştır. Öğrencilerin ve alan öğretim elemanlarının çeşitli demografik değişkenlere göre öğrencilerin genel eleştirel düsünme ve Katılım, Bilişsel Olgunluk, Yenilikçilik eğilimlerine ilişkin algılarını keşfetmek ve karşılaştırmak için tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiksel analizler kullanılmıştır. Öğrenciler orta düzeyde eleştirel düşünme eğilimleri bildirmiş ve öğrencilerin demografik özelliklerine göre genel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir, ancak İngilizce hazırlık programına katılım öğrencilerin Yenilikçiliği açısından anlamlı olduğu belirlenmiştir. Alan öğretim elemanları, öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimlerine ilişkin düşük orta düzeyde algılar bildirmiş ve genel eğilim için anlamlı bir fark gözlenmemiştir. En kayda değer bulgular ise öğrenci ve öğretim elemanı algıları arasında çıkan anlamlı farklar olmuştur. Alan öğretim elemanları, öğrencilerin genel eleştirel düşünme eğilimi ve üç alt yapısı için öğrencilerin kendilerini algıladıklarından önemli ölçüde daha düşük algılamıştır. Bu bulgular, eleştirel katılıma ilişkin öğrencilerin öz algıları ile alan öğretim elemanlarının beklentileri arasındaki olası uyumsuzlukları vurgulamaktadır ve eğitim dili İngilizce olan yüksek öğretimde eleştirel eğilimleri teşvik etmek için bağlamsal yaklaşımlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the critical thinking disposition (CTD) of undergraduate students at an EMI foundation university in Türkiye, as perceived by the students themselves and by their content professors. A survey was used to collect quantitative data from undergraduate students and content professors using the University of Florida Engagement, Maturity, Innovativeness (UF/EMI) critical thinking disposition instrument. Descriptive and inferential statistical analyses were used to explore and compare students' and content professors' perceptions of students' CTDs overall and in terms of the subconstructs Engagement, Cognitive Maturity, and Innovativeness according to various demographic variables. Students (N = 82) reported moderate CTDs, and no overall significant difference was observed with regard to the demographic features of the students, although attendance in the pre-sessional English preparatory program was significant in terms of students' Innovativeness. Content professors (N = 50) reported low moderate perceptions of student CTDs. No significant differences were observed for overall disposition. Most notably, significant differences emerged between student and professor perceptions, with professors perceiving students significantly lower than the students perceived themselves for overall CTD, and all three sub-constructs. These findings highlight potential mismatches between student self-perceptions and faculty expectations regarding critical engagement and suggest areas for context-aware approaches to fostering critical dispositions in EMI higher education.