Öğretmen adaylarının teknopedagojik alan bilgisi düzeyleri ile öğretim programına bağlılıkları arasındaki ilişki
Relationship between candidates' technopedagogical field knowledge levels and their commitment to the curriculum
  1. Tez No: 963223
  2. Yazar: BAŞAK KOCA TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARA, DOÇ. DR. AHMET AYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim fakültelerinde öğrenim gören son sınıf öğrencilerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) düzeyleri ile öğretim programına bağlılıkları arasındaki ilişkiyi; cinsiyet, bölüm, üniversite, teknoloji kullanım süresi ve teknoloji kullanma becerisi gibi değişkenler açısından incelemektir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan Siirt, Muş Alparslan ve İnönü Üniversitelerinin eğitim fakültesinde öğrenim görmekte olan son sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen örneklem, toplam 525 öğretmen adayından oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Horzum, Akgün ve Öztürk (2014) tarafından geliştirilen 51 maddelik 5'li Likert tipi“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) Ölçeği”ile Yaşaroğlu ve Manav (2015) tarafından geliştirilen 20 maddelik 5'li Likert tipi“Öğretim Programına Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler spss programı aracılığıyla bağımsız gruplar t testi, tek yönlü Anova ve Pearson Moment Çarpımı Korelasyonu analizleri kullanılarak analiz yapılmıştır. Analizlerin sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının teknopedagojik alan bilgisi düzeyleri ile öğretim programına bağlılık düzeyleri arasında çeşitli değişkenlere göre anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Elde edilen bulgulardan cinsiyetleri açısından kadın öğrencilerin erkek öğrencilere oranla alan bilgisi alt boyutu ve öğretim programına bağlılığının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür. Bölümleri açısından değerlendirildiğinde alan bilgisi, teknoloji alan bilgisi, pedagojik alan bilgisi ve öğretim programına bağlılık boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Öğrenim gördükleri üniversite açısından Muş Alparslan Üniversitesi öğrencilerinin diğer öğrencilere oranla yüksek ortalamaya sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Teknoloji kullanımına yatkın olan ve öğrencilerin öğretim programına yönelik tutumlarının pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Teknopedagojik alan bilgisi ile programa bağlılıkları arasındaki ilişkide ise tüm boyutlarda anlamlı farklılık olduğu ve diğer alt boyutlarla pozitif yönde bir korelasyona sahip olduğu belirlenmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre eğitim fakültesi son sınıf öğrencilerine çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Çalışmalar yapılırken birden fazla bölümün ele alınması ve farklı alanlarda farklı örneklem grupları ile çalışılması daha genel sonuçlara ulaşmada fayda sağlayacaktır. Öğretim programları uygulanırken TPAB ile desteklenerek teknolojiden faydalanabilme ve derslerden verim alma ihtimallerini attıracaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the levels of Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) of final-year students studying in education faculties and their commitment to the curriculum, in terms of variables such as gender, department, university, duration of technology use, and technology use skills. A correlational survey model was used in the study. The population consists of final-year students enrolled in the education faculties of Siirt, Muş Alparslan, and İnönü Universities, located in the Eastern and Southeastern Anatolia regions. The sample, determined using the convenience sampling method, consists of a total of 525 teacher candidates. The data collection tool used was the 51-item 5-point Likert-type“Technological Pedagogical Content Knowledge (TPAB) Scale”developed by Horzum, Akgün, and Öztürk (2014) and the 20-item 5-point Likert-type“Commitment to the Curriculum Scale”developed by Yaşaroğlu and Manav (2015) were used as data collection tools. The obtained data were analyzed using independent groups t-test, one-way ANOVA, and Pearson Moment Correlation analysis through the SPSS program. According to the results of the analyses, a significant relationship was observed between the levels of technological pedagogical content knowledge and commitment to the curriculum of teacher candidates according to various variables. The findings revealed that female students had significantly higher levels of content knowledge and commitment to the curriculum than male students. When evaluated in terms of departments, significant differences were observed in the dimensions of field knowledge, technology field knowledge, pedagogical field knowledge, and commitment to the curriculum. In terms of the university they attended, it was found that students from Muş Alparslan University had higher averages than other students. It was observed that students who were inclined to use technology had a positive attitude toward the curriculum. The relationship between technopedagogical subject knowledge and commitment to the curriculum showed significant differences in all dimensions and had a positive correlation with other sub-dimensions. Based on the findings obtained from the analyses, various recommendations have been developed for final-year education faculty students. Conducting studies involving more than one department and working with different sample groups in different fields will be beneficial in reaching more general conclusions. When implementing teaching programs, utilizing technology and increasing the likelihood of benefiting from courses can be enhanced by supporting them with TPAB.