Zihinsel yetersizliği olan bireylere güvenlik levhalarının öğretiminde kapat-kopyala-karşılaştır yönteminin etkililiği
The effectiveness of cover-copy-compare method in teaching safety skills to individuals with mental disabilities
- Tez No: 963260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmanın amacı,zihinsel yetersizliğe sahip bireylere güvenlik levhalarının öğretiminde kapat-kopyala-karşılaştır yönteminin etkililiğini incelemektir.Bu araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır.Araştırmaya orta düzey zihinsel yetersizlik tanılı12-16 yaşları arasında bir erkek iki kız olmak üzere üç öğrenci dahil edilmiştir.Katılımcılar için işlevsel olan dört güvenlik levhası belirlenmiş ve bunların öğretimi yapılmıştır.Çalışma 9 hafta sürmüştür.Elde edilen bulgular sonucunda zihinsel yetersizliğe sahip bireylere güvenlik levhalarının öğretiminde kapat-kopyala-karşılaştır yönteminin etkili olduğu belirlenmiştir.Katılımcılar hedef becerileri öğretim bittikten sonra bir, üç ve beşinci haftalarda izleme verileri alınmış ve bu haftalarda becerinin kalıcılığı devam etmiştir.Araştırmanın genelleme verileri eğitim öğretim süresinin bitmesi sebebiyle alınamamıştır.Araştırmanın sosyal geçerlik verisini almak amacıyla katılımcıların sınıf öğretmeniyle görüşülmüş ve açık uçlu sorular yöneltilmiştir.Bu sorulara verdiği cevaplarla kapat-kopyala-karşılaştır yöntemiyle ilgili olumlu görüşlerini bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effectiveness of the cover-copy-compare method in teaching safety signs to individuals with intellectual disabilities.A multiple probe design,a single-subject research method,was used in this study.Three students, one boy and two girls between the ages of 12 and 16, with moderate intellectual disabilities were included in the study .Four functional safety signs were identified for the participants and they were taught.The study lasted nine weeks. The findings indicated that the cover-copy-compare method was effective in teaching safety signs to individuals with intellectual disabilities.Follow-up data were collected in weeks öne,three and five after the participants completed the Target skills instruction and skill retention was maintained during these weeks.Generalization data for the study could not ve obtained due to the end of the training period.To obtain social validity data,the participants classroom teachers were interviewed and open-ended questions were administered.Their responses to these questions indicated their positive opinions about the cover-copy-compare method.