Yaratıcı dramanın ilkokul öğrencilerinin İngilizce dersine yönelik tutum,başarı ve motivasyonuna etkisi
The effect of creative drama on primary school students' attitudesachievement and motivation towards English course
- Tez No: 963271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaratıcı drama yönteminin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin İngilizce dersine yönelik tutum, motivasyon ve akademik başarı düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Karaman il merkezinde yer alan bir devlet ilkokulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yarı deneysel desenlerden biri olan 'öntest–sontest kontrol gruplu eşit olmayan gruplar deseni' kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, benzer sosyoekonomik ve akademik özelliklere sahip 3-A ve 3-C şubelerinde öğrenim gören toplam 46 öğrenci (23 deney, 23 kontrol) oluşturmaktadır. Deney grubunda İngilizce dersi 10 hafta boyunca haftada 2 ders saati süreyle yaratıcı drama yöntemi ile gerçekleştirilmiş, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programına dayalı etkinliklerle öğretim yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen akademik başarı testi, İngilizce Dil Öğreniminde Motivasyon Ölçeği ile İlköğretim İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, normal dağılım göstermediğinden dolayı Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Mann–Whitney U testi gibi non-parametrik testlerle analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin akademik başarılarını artırdığı, motivasyonlarını geliştirdiği ve derslere yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği bulgularını ortaya koymuştur. Literatürdeki benzer çalışmalarla desteklenen bu sonuçlar, yöntemin öğretim sürecinde daha yaygın bir şekilde kullanılmasının önemini vurgulamaktadır. Araştırmacılara yönelik olarak, yaratıcı drama yönteminin farklı yaş grupları ve eğitim düzeylerinde etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve dil öğrenimi dışındaki derslerde uygulanmasına ilişkin öneriler; uygulayıcılara yönelik olarak ise öğretmenlerin bu yöntemi etkin kullanabilmesi için kapsamlı hizmet içi eğitim programları hazırlanması ve yaratıcı drama yönteminin ders içeriklerine entegre edilmesine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the creative drama method on third-grade primary school students' attitudes, motivation, and academic achievement levels in English lessons. The study was conducted during the 2024–2025 academic year at a public primary school located in the city center of Karaman. The research employed a pretest–posttest nonequivalent groups design, which is a type of quasi-experimental design. The study group consisted of a total of 46 students (23 experimental, 23 control) enrolled in classes 3-A and 3-C, which shared similar socioeconomic and academic characteristics. In the experimental group, the English course was taught using the creative drama method for 10 weeks, with two class hours per week. In the control group, instruction was delivered through activities based on the existing curriculum. As data collection tools, the researcher developed an academic achievement test, and used the Motivation in English Language Learning Scale, as well as the Attitude Scale Towards Primary School English Course. Since the data did not exhibit a normal distribution, non-parametric tests such as the Wilcoxon signed-rank test and the Mann–Whitney U test were used for analysis. As a result, the study found that the creative drama method increased students' academic achievement, improved their motivation, and positively affected their attitudes toward the course. These findings, supported by similar studies in the literature, highlight the importance of incorporating the method more widely into the instructional process. Recommendations were provided for researchers to conduct comparative studies on the effects of creative drama across different age groups and educational levels, and to explore its application in subjects beyond language learning. For practitioners, it was suggested to develop comprehensive in-service training programs to enable teachers to use the method effectively and to integrate creative drama into lesson content.