Enflasyon muhasebesi çalışmalarının bibloyometrik analizi: WoS veri temeli örneği: (2020-2024)
Bibliometric analysis of inflation accounting studies: WoS data base example: (2020 - 2024)
- Tez No: 963273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışması son dört yıllık süreçte (2020-2024) enflasyon muhasebesi alanında yayımlanmış akademik çalışmaların yıllar içindeki gelişimlerini, yapısal özelliklerini ve bilimsel etkileşim ağlarını analiz etmek amacıyla bibliyometrik analiz yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. 2020-2024 yılları arası, küresel salgın sonrası ekonomik belirsizliklerin, yüksek enflasyonun ve finansal istikrarsızlıkların yoğun şekilde yaşandığı bir dönemdir. Dolayısıyla bu dönem, enflasyon muhasebesine yönelik bilimsel üretimin arttığı ve literatürde dikkat çeken gelişmelerin yaşandığı bir zaman dilimi olması açısından seçilmiştir. Enflasyonun finansal tablolar üzerindeki etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen enflasyon muhasebesi, özellikle yüksek enflasyonun olduğu ortamlarda finansal tabloların gerçeği yansıtmaları için büyük önem taşımakta ve bu kapsamda hem ulusal hem de uluslararası literatürde önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada, enflasyonun finansal tablolar üzerindeki etkilerine yönelik yaklaşımların değişimi ve gelişimi, VOSviewer yazılımı ile görselleştirilmiş; araştırma konusuna ilişkin akademik makaleler bibliyometrik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bibliyometrik analiz kapsamında yazarlar, ülkeler, atıf sayıları, yayın yılları, anahtar kelime eşleşmeleri gibi çeşitli parametreler üzerinden değerlendirme yapılmıştır. VOSviewer yazılımı ile atıf analizleri, anahtar kelime kümeleri ve yayınsal yoğunluk haritaları oluşturulmuştur. Bu çalışma, enflasyon muhasebesi literatürünün son beş yıllık dönemine ilşkin mevcut durumu, sayısal veriler ve görsel analizler aracılığıyla kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktadır. Araştırma literatürdeki gelişimleri, yayınların dağılımını, anahtar konuları ve etkileşim ağlarını inceleyerek bütüncül bir perspektifle değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bibliyometrik analiz sayesinde hangi konuların yoğunlaştığı, hangi kurumların daha aktif olduğu ve akademik üretkenlik dağılımının ne şekilde olduğu ortaya konulmuştur. Bu tez çalışması sonucunda, gelecekteki yapılacak akademik araştırmalara yön verilecek durumlar belirlenmiş ayrıca enflasyon muhasebesi uygulamalarının bilimsel temeli açısından önemli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared using bibliometric analysis to analyze the development, structural characteristics, and scientific interaction networks of academic studies published in the field of inflation accounting over the last four years (2020-2024). The period between 2020 and 2024 was marked by intense economic uncertainty, high inflation, and financial instability following the global pandemic. Therefore, this period was chosen because it marked an increase in scientific production on inflation accounting and notable developments in the literature. Inflation accounting, developed to eliminate the effects of inflation on financial statements, is crucial for ensuring that financial statements reflect reality, particularly in environments with high inflation, and its importance in this context is increasingly evident in both national and international literature. In this study, the evolution and development of approaches to the effects of inflation on financial statements were visualized using VOSviewer software, and academic articles on the research topic were examined using bibliometric analysis. As part of the bibliometric analysis, various parameters were evaluated, including authors, countries, citation counts, publication years, and keyword matches. Citation analyses, keyword clusters, and publication density maps were created using VOSviewer software. This study comprehensively presents the current state of the inflation accounting literature over the last five years through numerical data and visual analysis. The research aims to evaluate developments in the literature from a holistic perspective by examining the distribution of publications, key topics, and interaction networks. Bibliometric analysis reveals the prevailing topics, which institutions are more active, and the distribution of academic productivity. This thesis identifies areas that will guide future academic research and offers important recommendations regarding the scientific basis of inflation accounting practices.