Greta Gerwig'in 'Barbie' filmi üzerinden sinema, toplumsal değişme ve politik doğruculuk arasındaki ilişkinin sosyolojik analizi
A sociological analysis of the relationship between cinema, social change, and political correctness through Greta Gerwig's 'Barbie' film
  1. Tez No: 963272
  2. Yazar: MEHTAP KURĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERGENDER SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, 2023 yapımı Barbie filmini politik doğruculuk perspektifinden ele alarak, popüler kültürün toplumsal normların aktarımındaki rolünü incelemektir. Sinema hem görsel ve hem de işitsel anlatım gücü sayesinde toplumsal yapıyı yansıtan ve ondan etkilenen güçlü bir araç olarak değerlendirilmekte; bu bağlamda Barbie filmi, günümüz toplumunda tartışılan toplumsal normlar, cinsiyet kalıpları, cinsel kimlikler ve yönelimler, kapitalizm ve feminizm gibi temalarla öne çıkmaktadır. Çalışmanın amacı, politik doğruculuk kavramının günümüz sinemasında nasıl ele alındığı ve bu durumun sosyal mesajlarla nasıl iç içe geçtiğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda araştırma, politik doğruculuğun temel ilkeleri arasında yer alan ataerkil sistem veya feminizm gibi çok katmanlı ve sistemik yapıların nasıl temsil edildiğine odaklanmaktadır. Aynı zamanda farklı kimliklerden bireyler, kamusal alanda ve gündelik yaşamda kadınların sosyal ve ekonomik durumu ve homoseksüel bireyler gibi toplum tarafından azınlığı oluşturan grupların nasıl temsil edildiği araştırmanın temel unsurlarını oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama tekniği, nitel veri toplama tekniklerinden doküman analizi tekniğine dayanmaktadır. Bu bağlamda filmden seçilen sahneler, diyaloglar ve semboller üzerinden detaylı bir çözümleme yapılmaktadır. Filmde yer alan karakterler, görsel unsurlar ve anlatım dili, politik doğruculukla ilişkili söylemler açısından değerlendirilmiştir. Filmin özellikle feminizm ve kapitalizm“eleştirisini”sunuş tarzı temel inceleme noktaları arasındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the role of popular culture in the transference of social norms by analyzing the Barbie movie (2023) from the perspective of political correctness. Cinema is conventionally considered as being a powerful tool that reflects and is shaped by the social structure as a result of its visual and auditory narrative strength; in this context, the Barbie movie corresponds for a powerful positions with its themes such as social norms, gender stereotypes, sexual identities and orientations, capitalism and feminism that are discussed in temporary society. The aim of the study is to reveal how the concept of political correctness is approached in today's cinema and how this situation is collided with social messages. In this context, the research focuses on how political correctness is represented in multi-layered and systemic structures of the patriarchal systems and feminism which proposes the basis of it. Simultaneously, the way of representing various situations such as individuals of different identities, the social and economic status of women in the public sphere and homosexual individuals who are labelled as being minority by the society in everyday life; constitute the main elements of the research. The data collection technique of the research is based on document analysis technique, which is one of the qualitative data collection techniques. In this context, a detailed analysis is done by using selected scenes, dialogues and symbols from the movie. The characters, visual elements and narrative language in the movie are analyzed with regard to political correctness. Especially the way of the presentation of the“criticism”of feminism and capitalism of the movie is considered as the essential fundamental analysis bases.