Muhasebe bilim insanlarının makaleleri üzerine bibliyometrik bir inceleme
A bibliometric review of accounting scientists' articles
  1. Tez No: 963274
  2. Yazar: YUNUS EMRE KOÇALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de muhasebe alanında yürütülen akademik yayınları bibliyometrik yöntemle inceleyerek, literatürdeki tematik eğilimleri ve araştırma odaklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Akademik Veri Platformu'ndan elde edilen veriler doğrultusunda, Türkiye'de görev yapan 1.289 muhasebe akademisyeni arasından seçilen 259 profesörün toplam 7.674 makalesi analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, muhasebe literatüründe en çok çalışılan konuların başında finansal raporlama standartları (TMS/UFRS uyumu, enflasyon muhasebesi), denetim kalitesi, sürdürülebilirlik raporlaması (ESG, karbon muhasebesi) ve dijital dönüşüm (örneğin yapay zekâ (YZ) ve blockchain uygulamaları) gelmektedir. 2016–2019 yılları arasında yayın sayılarında dikkate değer bir artış yaşanırken, 2020 sonrası dönemde pandeminin ve ekonomik belirsizliklerin akademik üretkenlik ve konu tercihleri üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Yayın hacmi açısından en üretken üniversiteler sırasıyla Marmara Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca analiz edilen akademik yayınlar, disiplinlerarası perspektiflerin giderek daha fazla benimsendiğini göstermektedir. Sonuç olarak, muhasebe araştırmalarının odağının teknoloji entegrasyonu, sürdürülebilirlik ve KOBİ'lere yönelik finansal uyum gibi alanlara kaydığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, gelecekteki araştırmalar için öncelikli konuların belirlenmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze academic publications in the field of accounting in Turkey using bibliometric methods, with a focus on identifying thematic trends and research orientations. Based on data obtained from the Council of Higher Education (YÖK) Academic Database, a total of 7,674 articles authored by 259 professors—selected from a broader pool of 1,289 accounting scholars were examined. The findings reveal that the most frequently studied topics in the Turkish accounting literature include financial reporting standards (TFRS/IFRS compliance, inflation accounting), audit quality, sustainability reporting (ESG, carbon accounting), and digital transformation (such as artificial intelligence and blockchain applications). A notable increase in publication volume was observed between 2016 and 2019, whereas the post-2020 period reflects the influence of the COVID-19 pandemic and economic uncertainty on research productivity and topic preferences. In terms of publication output, Marmara University, Ankara Hacı Bayram Veli University, and Burdur Mehmet Akif Ersoy University rank among the most productive institutions. Moreover, the reviewed publications highlight a growing tendency toward interdisciplinary approaches in accounting research. In conclusion, the study indicates a shifting focus in the accounting literature toward themes such as technological integration, sustainability, and the financial adaptation of SMEs. The results are expected to contribute to the identification of priority research areas for future academic work.