Caetani'nin İslâm tarihi adlı eserinin yedinci cildinin tahlili ve değerlendirmesi
An analysis and evaluation of the seventh volume of Caetani's history of İslam
- Tez No: 975042
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İtalyan oryantalist Leone Caetani'nin İslâm Tarihi eserinin yedinci cildinde yer alan Hz. Peygamber'in hayatına dair anlatımların tarih metodolojisi çerçevesinde tahlil etmek amaçlanmaktadır. İslâm tarihi yazıcılığında eleştirel yaklaşımı ve kronolojik metodu ile öne çıkan Caetani'nin Hz. Muhammed'in nübüvvetine dair değerlendirmeleri, kullandığı kaynaklar analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; metin çözümlemesi ve karşılaştırmalı tarih analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Caetani'nin eserini oluştururken kaynak olarak kullandığı Vâkıdî, İbn Sa'd, Taberî gibi klasik İslâm tarihçilerinin eserlerine müracaat edilerek Veda Haccı, heyetler yılı denilen 10/632 yılında Hz. Muhammed'e bağlılıklarını bildirmek için Medine'ye gelen heyetler, kabile liderlerine yazılan mektuplar, çevre bölgelerde yaşayan Hıristiyanlarla ilişkiler gibi konulardaki bakış açısı anlaşılmaya çalışılmış ve bu konularla ilgili tespitleri değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Caetani, bu olaylara yaklaşımında çoğu zaman indirgemeci bir yöntem benimsemiştir. Hz. Muhammed'in Necranlı Hristiyanlarla gerçekleştirdiği görüşmeleri bir tebliğ faaliyeti olarak değil, siyasî bir manevra olarak değerlendirmiştir. Benzer şekilde Yemen'e gönderilen İslâm davetçilerinin faaliyetlerini, dinî yayılmadan çok Medine merkezli siyasî otoritenin hükümranlığı olarak yorumlamıştır. Hz. Muhammed'i yerel bir Arap lideri gibi tasvir etmekle evrensel mesajını daraltmaya çalıştığı görülmüştür. Caetani'nin 10/632 yılını kapsayan döneme yönelik tespitleri ele alınmakla beraber, Hz. Muhammed'in peygamberliğinin Medine evresinin son beş yılık dönemini (5/627 ile 10-632 yılları arası) özetlediği kısımla ilgili de değerlendirme ve çıkarımlarda bulunulmuştur. Bu bağlamda yaptığımız çalışmada, Caetani'nin Hz. Muhammed'in peygamberliğinin son yıllarına dair anlatımlarını çözümleyerek, onun İslâm tarihine yaklaşımındaki eleştirel tavrı ve bu tavrın sınırlarını ortaya koyma hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the accounts concerning the life of the Prophet Muhammad in the seventh volume of Annali dell'Islam, authored by the Italian orientalist Leone Caetani, within the framework of historical methodology. Caetani, distinguished in the field of Islamic historiography by his critical approach and chronological method, evaluates the Prophet's mission of prophethood; his interpretations as well as the sources he utilized are examined in this research. The study adopts a qualitative research method, making use of textual analysis and comparative historical techniques. By consulting the works of classical Muslim historians such as al-Wāqidī, Ibn Saʿd, and al-Ṭabarī, which Caetani employed as his primary sources, the research investigates his perspective on subjects including the Farewell Pilgrimage, the delegations arriving in Medina during the so-called“Year of Delegations”(10/632) to pledge allegiance to the Prophet, the letters sent to tribal leaders, and the relations established with Christians in neighboring regions. His interpretations of these events are critically assessed. Caetani often adopts a reductionist method in his treatment of these events. For instance, he interprets the Prophet's encounters with the Christians of Najrān not as acts of religious proclamation but as political maneuvers. Similarly, he views the activities of the Muslim envoys sent to Yemen not as efforts of religious propagation but rather as manifestations of the Medina-centered political authority. By portraying the Prophet as a local Arab leader, Caetani appears to have sought to restrict the universal dimension of his message. Although the research primarily focuses on Caetani's assessments of the year 10/632, it also takes into consideration his summary of the final five years of the Prophet's Medinan period (5/627–10/632). In this context, the study aims to analyze Caetani's representations of the Prophet Muhammad's final years of prophethood, thereby elucidating the critical stance he adopts toward Islamic history and the limitations of this stance.