Mehter takımı ile geleneksel dünya askeri müzik topluluklarının icra pratikleri bakımından karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of mehter team and traditional world military music ensembles in terms of performance practices
  1. Tez No: 963363
  2. Yazar: SİNAN ANGİŞHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAHADIR ÇOKAMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada kuruluşu Selçuki Devletine dayanan, Osmanlı İmparatorluğu ile devam eden ve takip eden süreçte Askeri Müze bünyesinde en son adı Mehteran Birliği olan ve dünyanın en eski askeri müzik topluluğu olarak öngörülen Mehter takımının tarihsel süreçte değişiklikler ile birlikte son halini alan tören, etkinlik ve konser ritüellerindeki icra pratikleri ile dünya üzerinde çalgı ve icra pratikleri geleneksel olarak yer almış askeri müzik topluluklarının karşılaştırılması ele alınmıştır. Bu çalışmada tarihi araştırma modeli kullanılmış ve doküman analizi ve tarama yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bu tez çalışmasında geleneksel icraya bağlı kalınarak günümüze kadar gelen Mehter takımı ile dünyadaki benzer askeri topluluklarının karşılaştırmalı incelemesi yapılarak, askeri müzik topluluklarının geleneksel icra pratiklerinin benzer ve farklı yönlerinin ortaya konması ve Mehter Takımı'nın dünya askeri müziğindeki yeri ve öneminin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışmaya yönelik olarak askeri müziğin geçmişten günümüze dünyadaki ve Türklerdeki tarihsel süreci ele alınmış ve Mehter'in bir müzik topluluğu olma süreçleri anlatılmış böylece kuramsal çerçeve çizilmiştir. Ardından yazılı ve dijital kaynaklar üzerinden yapılan literatür taramasında içeriği geleneksel icra pratiklerine dayanan dünyanın çeşitli bölgelerindeki askeri müzik toplulukları tanıtılmıştır. Mehter ve diğer dünya askeri müzik toplulukları geleneksellik bağlamında çeşitli yönleriyle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın askeri müzik literatürüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the comparison of the performance practices of the Mehter team, whose foundation dates back to the Seljuki State, continued with the Ottoman Empire, and in the following process, which is the oldest military band in the world, whose latest name is the Mehteran Union in the Military Museum today and is foreseen as the oldest military band in the world, in the ceremonies, events and concert rituals that have taken their final form with changes in the historical process, and the military music ensembles in the world whose instruments and performance practices have traditionally taken place. The study is based on document analysis using a qualitative method. In this thesis, it is aimed to reveal the similar and different aspects of the traditional performance practices of military music ensembles and to better understand the place and importance of the Mehter Team in world military music by making a comparative analysis of the Mehter Team, which has survived to the present day by adhering to traditional performance, and similar military bands in the world. For the purpose of the study, the historical process of military music in the world and Turks from past to present has been discussed and the processes of Mehter becoming a music ensemble have been explained, thus the theoretical framework has been drawn. Then, in the literature review conducted through written and digital sources, military music ensembles in various parts of the world whose content is based on traditional performance practices are introduced. Mehter and other world military music ensembles are analyzed comparatively in the context of traditionalism in various aspects. It is thought that the study will contribute to the military music literature.