Sol yerleşimli meme kanseri radyoterapisinde üç boyutlu konformal, dinamik yoğunluk ayarlı ve volümetrik ark terapi tedavi planlarının dozimetrik olarak incelenmesi
Dosimetric investigation of three-dimensional conformal, dynamic intensity modulated and volumetric arc therapy treatment plans in left-sided breast cancer radiotherapy
  1. Tez No: 963364
  2. Yazar: DERYA AYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GÜLCE ÇOKER, DR. UĞUR OFLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, sol meme kanseri nedeniyle 10 meme koruyucu cerrahi ve 10 mastektomi uygulanmış aksilla ve supraklaviküler lenf nodu tutulumu bulunan (mamaria interna dahil olmayan) hastada, dört farklı radyoterapi tekniğinin (3D-CRT, DIMRT, tVMAT ve yVMAT) dozimetrik açıdan karşılaştırılması amaçlamaktadır. Tedavi planları, 50 Gy 25 fraksiyonluk standart reçete dozuna göre hazırlanmış ve planlamalar sırasında hem hedef hacimlerin yeterli dozu kapsanması hem de kritik organların (kalp, akciğerler, karşı meme vb.) korunması gözetilmiştir. Her teknik için PTV'lere ait ortalama doz, maksimum doz, V95, V107, V110, D2, D98, D50 homojenite ve konformalite indeksleri değerlendirilmiştir. Ayrıca sol ve sağ akciğer, kalp, karşı meme, özefagus ve spinal kord için çeşitli dozimetrik parametreler incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, tüm teknikler temel klinik gereksinimleri karşılarken, her birinin farklı avantaj ve sınırlamaları bulunmuştur. 3D-CRT planları özellikle kontrlateral organların korunmasında öne çıkarken, hedef hacim konformalite ve homojenitesi açısından modern tekniklerin gerisinde kalmıştır. DIMRT, homojen doz dağılımı ve kalp gibi kritik organlarda daha düşük doz değerleriyle avantaj sağlamıştır. yVMAT ise hedef kapsama ve CI açısından en iyi sonuçları verirken, kontrlateral organlarda artan düşük doz maruziyeti dikkat çekmiştir. Sol göğüs duvarı hastalarında uygulanan tVMAT planlarında, akciğerin V10 değeri diğer tedavi tekniklerine kıyasla en düşük düzeyde kalmaktadır. Bu durum, pulmoner toksisite açısından önemli bir avantaj sunmaktadır. Sonuçlar, teknik seçiminin bireysel hasta anatomisi ve uzun dönem toksisite riskleri göz önünde bulundurularak yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare four different radiotherapy techniques (3D-CRT, DIMRT, tVMAT, and yVMAT) from a dosimetric perspective in patients with left-sided breast cancer who underwent either breast-conserving surgery (n=10) or mastectomy (n=10), all with axillary and supraclavicular lymph node involvement (excluding internal mammary nodes). Treatment plans were created based on a standard prescription dose of 50 Gy in 25 fractions. During planning, both adequate dose coverage of the target volumes and protection of critical organs (e.g., heart, lungs, contralateral breast) were prioritized. For each technique, the mean and maximum doses to the PTVs, V95, V107, V110, D2, D98, D50 homogeneity index, and conformity index were evaluated. In addition, various dosimetric parameters were analyzed for the left and right lungs, heart, contralateral breast, esophagus, and spinal cord. According to the findings, while all techniques met basic clinical requirements, each had distinct advantages and limitations. 3D-CRT was particularly effective in protecting contralateral organs but was inferior to modern techniques in terms of target volume conformity and homogeneity. DIMRT provided advantages in terms of a more homogeneous dose distribution and lower doses to critical organs such as the heart. yVMAT yielded the best results for target coverage and conformity index (CI), but showed increased low-dose exposure to contralateral organs. In chest wall patients, tVMAT resulted in the lowest V10 values for the lungs compared to other techniques, offering a potential benefit in terms of reduced pulmonary toxicity. These results suggest that technique selection should be individualized, taking into account patient-specific anatomy and long-term toxicity risks.