Bazı kendilenmiş domates hatlarında ssr markörlerle filogenetik analizi
Phylogenetic analysis of some inbred tomato lines with ssr markers
  1. Tez No: 963373
  2. Yazar: CEYHUN ASLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitkisel Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada özel bir firmadan elde edilmiş 12 adet kendilenmiş domates hattın 20 adet SSR markörü kullanılarak birbirleri arasındaki farklılıkların tespit edilmesi ve SSR markör yöntemi ile çeşit adayı olarak birbirinden ayırabilmek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada toplam 139 adet allel elde edilmiş ve en düşük allel sayısı 3, en yüksek allel sayısı 10 olarak gözlemlenmiştir. Ayrıca en düşük ve en yüksek polimorfizm bilgi içerikleri (PIC) sırası ile 0,562 ile 0,893 arasında değişmiştir. Ortalama polimorfizm bilgi içeriği ise 0,810 olarak hesaplanmıştır. UPGMA yöntemi kullanılarak yapılan dendogram ile kendilenmiş domates hatları 2 ana gruba ve bu grupların altında alt gruplara ayrıldığı tespit edilmiştir. Kendilenmiş domates hatlarının üzerinde bağlanan SSR markörlerinin oluşan allellerin moleküler büyüklükleri kullanılarak her bir kendilenmiş domates hattı belirli bir düzende kod verilmiştir ve bu hatlar arasında bu şekilde tanı yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda SSR markör kullanılarak kendilenmiş domates hatlarının birbirinden ayrılarak diğer tanımlama yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda yol gösterici olacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify genetic differences among 12 selfed tomato lines obtained from a private company using 20 Simple Sequence Repeat (SSR) markers and to distinguish these lines as distinct candidate varieties through molecular analysis. A total of 139 alleles were detected, with the number of alleles per marker ranging from 3 to 10. The polymorphism information content (PIC) values ranged from 0,562 to 0,893, with an average PIC value of 0,810, indicating a moderate level of genetic diversity among the lines. Cluster analysis was performed using the UPGMA (Unweighted Pair Group Method with Arithmetic Mean) method, and the resulting dendrogram grouped the tomato lines into two major clusters, each containing several subgroups. Each selfed tomato line was assigned a unique identification code based on the molecular sizes of the alleles produced by the SSR markers, enabling effective identification among these lines. The results of this study demonstrate that SSR markers are a reliable and effective tool for distinguishing selfed tomato lines and can be particularly valuable in cases where traditional identification methods are inadequate. These findings suggest that SSR-based molecular characterization can support breeding programs, seed certification, and the conservation of genetic resources.