Pre-service and practicing EFL teachers' conceptions of and engagement in research
İngilizce öğretmeni ve öğretmen adaylarının araştırma anlayış ve faaliyetleri
  1. Tez No: 963372
  2. Yazar: HİLAL SARIKAYA ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS TİJEN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 122 İngilizce öğretmeni adayı ve aynı üniversitede görevli 79 İngilizce öğretmeninin araştırma kavrayışlarını ve araştırma yapma deneyimlerini incelemektedir. Borg'un (2009) çerçevesinden yola çıkılarak yürütülen çalışmada, katılımcıların araştırmayı nasıl tanımladıkları ve araştırma sürecine ne ölçüde dahil olduklarını anlamak amacıyla uyarlanmış bir anketin yanı sıra 32 katılımcı ile (7 öğretmen adayı, 25 öğretmen) görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, her iki grubun da araştırmayı sistematik, biçimsel ve nesnel bir süreç olarak gördüklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca, birçok katılımcının araştırmanın sınıf içi uygulanabilirliğini önemli buldukları ve gündelik yaşamda yapılan problem çözme etkinliklerini de araştırma olarak değerlendirdikleri görülmektedir. Ancak her iki grup da araştırma faaliyetlerine sınırlı düzeyde katılmakta; ders yükü, zaman kısıtlaması ve yeterli eğitimin eksikliği belirtilen en önemli engeller arasında yer almaktadır. Bu çalışma, öğretmen eğitiminde ve mesleki gelişim süreçlerinde, öğretmenlerin ihtiyaçlarına uygun ve daha uygulanabilir araştırma eğitimlerinin gerekliliğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores how 122 pre-service and 79 practicing EFL teachers at a state university in Türkiye conceptualize and engage in research. Grounded in Borg's (2009) framework, the study combines data from an adapted questionnaire and follow-up interviews with 32 participants (7 pre-service and 25 practicing teachers) to better understand how teachers define research and what prevents them from engaging in it. Findings show that both groups tend to view research as a formal, systematic, and objective process, and they place importance on its practical value in the classroom. Many participants also associated research with informal, everyday problem-solving activities. Despite generally positive views, both groups reported limited engagement in academic research. Key barriers included coursework demands, lack of time, and insufficient training. Overall, the study highlights the need for more accessible, practice-oriented research education in both initial teacher education and ongoing professional development. Supporting teachers in building a more confident and relevant relationship with research can play a key role in bridging the gap between theory and classroom practice.