Kalp cerrahisi geçirmiş bireylerde kişiselleştirilebilen bir solunum egzersiz cihazının klinik etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of the clinical efficacy of a customizable respiratory training device in post-cardiac surgery patients
  1. Tez No: 963426
  2. Yazar: BÜŞRA ÜLKER EKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kalp cerrahisi sonrası solunum kapasitesi ve solunum kas kuvveti olumsuz etkilenebilmektedir. Kalp cerrahisi geçirmiş bireylerde cerrahi sonrası inspiratuar ve ekspiratuar kas eğitiminin kardiyak rehabilitasyon programlarına eklenmesi önerilmektedir. Bu döneme özgü fiziksel ve fonksiyonel kısıtlılıklar merkez tabanlı rehabilitasyon programlarına katılımı zorlaştırmaktadır. Çalışmamızın amacı, kalp cerrahisi geçiren bireylerde kişiselleştirilebilen bir solunum egzersiz cihazının solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve fonksiyonel kapasite üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya 45-65 yaş arası elektif kalp cerrahisi geçiren 20 birey dahil edildi ve bireyler hibrit KR grubu (n=10) ve hibrit KR+KSEC grubu (n=10) olmak üzere ikiye ayrıldı. Her iki gruba hibrit bir rehabilitasyon protokolü (günde 2 kez solunum egzersizi, haftada 2 kez bisiklet ergometresi ile aerobik egzersiz) uygulandı. Veriler, spirometre, solunum kas kuvveti ölçüm cihazı, 6 DYT, MKYYA, pedometre, UFAA ve DUKE Aktivite Durum İndeksi ve her iki grupta kullanılan solunum egzersiz cihazlarının kullanım rahatlığı düzeyi Likert Skalası ile değerlendirildi. Postoperatif 1. haftada her iki grupta solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, fonksiyonel kapasite, fiziksel aktivite seviyesi ve yaşam kalitesinde düşüş görülmüş, postoperatif 8. haftada bu parametrelerde anlamlı iyileşme görülmüş fakat iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Ancak her iki müdahale de solunum fonksiyonu, solunum kas gücü, fonksiyonel kapasite, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesinde olumlu etkiler göstermiştir. Çalışmanın sonuçları hibrit KR programlarına ek olarak kişiselleştirilmiş cihaz kullanımının uygulanabilirliğini ortaya koymakla birlikte, mevcut protokol kapsamında değerlendirilen kısa dönem sonuçlar açısından her iki yaklaşımın da benzer etki düzeyine sahip olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary capacity and respiratory muscle strength may be adversely affected following cardiac surgery In individuals who have undergone cardiac surgery, it is recommended to include inspiratory and expiratory muscle training in addition to cardiac rehabilitation programs. However, physical and functional limitations specific to the postoperative period may hinder participation in center-based rehabilitation programs. This study aimed to evaluate the effects of a customizable respiratory training device on pulmonary function, respiratory muscle strength, and functional capacity in individuals undergoing cardiac surgery. Twenty patients aged 45–65 years who underwent elective cardiac surgery were randomly assigned to either a hybrid cardiac rehabilitation (CR) group (n=10) or a hybrid CR plus customizable respiratory device (CRD) group (n=10). Both groups followed a hybrid rehabilitation protocol involving twice-daily respiratory exercises and twice-weekly aerobic cycling sessions. Assessments included spirometry, respiratory muscle strength, the 6-Minute Walk Test, Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire, pedometer data, the International Physical Activity Questionnaire, the Duke Activity Status Index, and a Likert scale for device usability. At postoperative week 1, declines in respiratory and functional parameters were observed in both groups. By week 8, significant improvements were noted; however, no significant differences were found between the groups (p>0.05). Both interventions positively affected respiratory function, muscle strength, functional capacity, physical activity level, and quality of life. These findings support the feasibility of incorporating customizable respiratory devices into hybrid rehabilitation programs, though short-term outcomes appear comparable between the two approaches.