Genç yetişkin bireylerde diyet ve serum demir, selenyum, bakır seviyesinin, duygu durum düzeyi ile ilişkisi
The relationship between dietary and serum levels of iron, selenium, copper, and zinc and mood status in young adults
- Tez No: 963434
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, 18-25 yaş arası kadın üniversite öğrencilerinde diyetle alınan ve serumda ölçülen demir (Fe), selenyum (Se), bakır (Cu) ve çinko (Zn) düzeylerinin duygu durum düzeyleriyle olan ilişkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Kesitsel tasarıma sahip çalışmaya Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde 2022-2023 yılları arasında öğrenim gören200 kadın öğrenci katılmıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, besin tüketim sıklıkları, Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015) puanları, BECK depresyon ölçeği puanları, diyetle mineral alım miktarları ve serum mineral düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda, öğrencilerin büyük çoğunluğunun düşük diyet kalitesine (%91) ve yetersiz mikrobesin ögesialımına (Fe %100; Se %97; Zn%67.5 ve Cu %34.5) sahip olduğu belirlenmiştir. Serum düzeylerinde ise Zneksikliği %75; Fe eksikliği %34.5; Cu eksikliği %16.5 oranında tespit edilmiş olup serum Se düzeyi eksik (%98.5'i normal) olan öğrenci bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between dietary intake and serum levels of iron (Fe), selenium (Se), copper (Cu), andzinc (Zn), and mood status among female university students aged 18-25 years. The cross-sectional study included 200 female students enrolled at the Faculty of Health Sciences, Karabük University, during the 2022-2023 academic years. Anthropometric measurements, food frequency questionnaire, Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) scores, BECK depression inventory scores, dietary mineral intake levels, and serum mineral concentrations of the participants were assessed. At the end of the study, it was determined that the majority of students had poor diet quality (91%) and inadequate micronutrient intake (Fe 100%; Se 97%; Zn 67.5%; Cu 34.5%). Regarding serum levels, Zn deficiency was identified in 75%, Fe deficiency in 34.5%, and Cu deficiency in 16.5% of the participants; no student was found to have deficient serum Se levels (98.5% were within the normal range).