Analysis of collaborative problem-solving skills of undergraduate students through STEM activities
Üniversite öğrencilerinin işbirlikli problem çözmebecerilerinin STEM aktiviteleri kapsamında analizi
- Tez No: 963436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR, ÖĞR. GÖR. UFUK YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin işbirlikli problem çözme becerilerini STEM aktiviteleri kapsamında incelemek ve bu becerilerin nasıl ortaya çıktığını anlamaktır. Çalışmadaki veri araçları video kayıtları, görüşmeler, gözlem notları ve aktivite kağıtlarıdır. Bu doğrultuda Assessment and Teaching of 21st century skills (ATC21S) projesi kapsamında geliştirilen bir çerçeve kullanılmıştır. Bu çerçevede yer alan bilişsel ve sosyal becerilerin alt boyutları ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve alt başlıklara ayrılmıştır. Bu şekilde her bir becerinin nasıl ortaya çıktığı daha iyi bir şekilde anlaşılmıştır. Çalışmada ortaya çıkan bulgularla birlikte işbirlikli problem çözme becerileri hakkında daha derin bilgiye sahip olunmuş ve öğretilmesinin ve aynı zamanda da ölçülmesinin zor olduğu bu konuda gelişme sağlanmıştır. Aynı zamanda STEM eğitimini basit aktiviteler düzeyinde kalan uygulanma örneklerinden sıyırarak STEM disiplinlerinin geneline vurgu yapan, STEM eğitiminin amaçlarını gözeten kapsamlı aktiviteler oluşturulmuştur. Mühendislik disiplini uygulamalı etkinlikler sırasında uygulanan mühendislik tasarım süreci ile, teknoloji disiplini ise arduino kullanımı ve kodlama ile aktivitelere katılmıştır. Ayrıca bu aktiviteler kapsamında işbirlikli problem çözme becerileri incelenmiştir. Bu şekilde STEM disiplinlerinin bu bağlamda ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the collaborative problem-solving (CPS) skills of undergraduate students who possess physics background within the context of STEM activities and to understand how these skills emerge. The data collection tools used in this study included video recordings, interviews, observation notes, and activity sheets. To achieve this, a framework developed as part of the Assessment and Teaching of 21st Century Skills (ATC21S) project, one of the existing frameworks on CPS, was employed. The sub-dimensions of cognitive and social skills outlined in this framework were analyzed in detail and categorized into sub-topics. This approach allowed for a deeper understanding of how each skill emerged. The findings of this study provided more profound insights into CPS and contributed to advancements in teaching and assessing these skills, which are known to be challenging. Furthermore, the study moved beyond the implementation of STEM education at a basic activity level by designing comprehensive activities that emphasized all STEM disciplines and adhered to the broader goals of STEM education. Basically engineering discipline is included in engineering design process during hands-on activities, and technology discipline is included by using arduino and coding. Also, CPS skills were examined within the scope of these activities, enabling an investigation into the connections between STEM disciplines and CPS.