Kültür levrek (dicentrarchus labrax) ve çipura (sparus aurata) balıklarının işleme atıklarından elde edilen hidrolize kolajenlerin karakterizasyonu ve karşılaştırılması
Characterization and comparison of hydrolyzed collagens obtained from the processing wastes of cultured sea bass (dicentrarchus labrax) and sea bream (sparus aurata) fish
  1. Tez No: 963451
  2. Yazar: NAFİZE DİDEM YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMEN YANAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yetiştiriciliği yaygın olarak yapılan levrek (Dicentrarchus labrax) ve çipura (Sparus aurata) balıklarının işleme atıklarından (deri/kemikler) kolajen hidrolizatı elde edilmiş ve bu hidrolizatların karakterizasyonu yapılarak birbirleri ile karşılaştırılmış ve gıda, kozmetik, ilaç ve biyomedikal sektörlerde kullanım potansiyelleri ortaya konmuştur. Hidroliz dereceleri sırasıyla levrek deri kolajen hidrolizatının (LDKH) %98,82, çipura deri kolajen hidrolizatının (ÇDKH) %97,49, çipura kemik kolajen hidrolizatının (ÇKKH) %96,82 ve levrek kemik kolajen hidrolizatının (LKKH) %90,31 olarak belirlenmiştir. SDS-PAGE analizleri sonucunda hidrolizatların molekül ağırlıklarının yaklaşık 1–6 kDa aralığında olduğu tespit edilmiştir. FTIR analizleri, tüm kolajen hidrolizatlarının spektrumlarında hidrolize kolajene özgü tipik bantların (Amid A, B, I, II, III) sergilendiği görülmüştür. SEM görüntülerinde, hidrolizatların buruşuk, katmanlı ve lifsi bir yapıya sahip oldukları gözlemlenmiştir. DSC analizinde en yüksek denatürasyon sıcaklığı ÇDKH örneğinde (113,27 °C) saptanmıştır. XRD ölçümlerinde kolajen hidrolizatlarında üçlü sarmal yapıdaki düzenli moleküler yerleşimi gösteren pikler gözlemlenmiştir. Tüm hidrolizat örneklerinde, Gram(+) Staphylococcus aureus ATCC 43300 (MRSA) suşu üzerinde orta düzeyde antibakteriyel aktivite belirlenmiştir. DPPH radikal süpürme yeteneği bakımından, konsantrasyon arttıkça aktivitenin de yükseldiği tespit edilmiştir. En yüksek aktivite 5 mg/ml konsantrasyonda LDKH örneğinde (%51,86) belirlenmiş olup, bunu sırasıyla ÇKKH (%48,57), ÇDKH (%41,48) ve LKKH (%33,80) izlemiştir. Hücre kültürü çalışmalarında, LKKH örneklerinin 24. saatte 500 µg/ml, 48. ve 72. saatlerde ise 200 µg/ml konsantrasyonlarında hücre canlılığını anlamlı düzeyde artırdığı belirlenmiştir. ÇKKH örneklerinin hücre canlılığı üzerindeki etkisinin ise hem uygulama süresine hem de uygulanan konsantrasyona bağlı olarak anlamlı düzeyde değişkenlik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, collagen hydrolysates were obtained from the processing by-products (skin/bones) of seabass (Dicentrarchus labrax) and gilthead seabream (Sparus aurata), which are widely farmed in Türkiye. These hydrolysates were characterized, compared with each other, and their potential applications in the food, cosmetic, pharmaceutical, and biomedical sectors were revealed. The degrees of hydrolysis were determined as 98.82% for seabass skin collagen hydrolysate (LDKH), 97.49% for seabream skin collagen hydrolysate (ÇDKH), 96.82% for seabream bone collagen hydrolysate (ÇKKH), and 90.31% for seabass bone collagen hydrolysate (LKKH). SDS-PAGE analysis showed that the molecular weights of the hydrolysates were approximately in the range of 1–6 kDa. FTIR analysis confirmed that all collagen hydrolysates exhibited characteristic bands of hydrolyzed collagen (Amide A, B, I, II, III). SEM observations revealed that the hydrolysates possessed wrinkled, layered, and fibrous structures. In DSC analysis, the highest denaturation temperature was recorded in the ÇDKH sample (113,27°C). XRD measurements indicated diffraction peaks representing the regular molecular arrangement of the triple-helical structure in collagen hydrolysates. All hydrolysate samples exhibited moderate antibacterial activity against the Gram(+) Staphylococcus aureus ATCC 43300 (MRSA) strain. Regarding DPPH radical scavenging activity, a concentration-dependent increase was observed. The highest activity was detected in the LDKH sample at 5 mg/ml (51.86%), followed by ÇKKH (48.57%), ÇDKH (41.48%), and LKKH (33.80%). Cell culture studies demonstrated that the LKKH samples significantly enhanced cell viability at 500 µg/ml after 24 h, and at 200 µg/ml after 48 h and 72 h. The effects of ÇKKH on cell viability were found to vary significantly depending on both the exposure time and the applied concentration.