Universality in Alain Badiou's philosophy and the account of identity politics
Alain Badiou'nun felsefesinde evrensellik ve kimlik politikaları üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 963452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAMES EDMOND CARR GRIFFITH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, Alain Badiou'nun radikal siyaset teorisinin, ortaya koyduğu evrensellik ilkesi üzerinden kimlik siyasetinin olası örnekleriyle uyumluluğunu araştırmaktadır. Kimlik siyasetini, çıkış noktasını tikel bir ilgiden alan bir siyaset örneği olarak kavramsallaştırarak, Badiou literatüründe cevaplanmamış bir soruyu, tikellik ile doyurulmuş (ya da doyurulmuş gibi görünen) bir siyaset örneğinin Badioucu bir perspektifte hâlâ evrensel özgürleştirici bir maksime sahip olup olamayacağını sorduk. Sorumuza Badiou'nun felsefesiyle uyumlu aksiyomatik bir yanıt verebilmek için onun ontolojisini ve mantığını detaylı bir şekilde analiz ettikten sonra siyasetini inceledik. Sahici bir siyasetin hal/devlet ve temsil ile bırakması gereken zorunlu mesafesine, var olan kimliklerin hal/devlet ile ilişkisine ve her siyasi örneğin kendi yerelliğinde incelenmesi gerekliliğini beraberinde getiren siyasetin yerelliğine odaklandık. Sahici bir siyasetin koşulunun, öznelliklerin evrensel olarak özgürleşmeyi amaçlayan eşitlik düsturuyla jenerik/türeyimsel olarak biçimlendirilmesi olduğunu, bunun da varolan kimlikleri ve farklılıkları belirleyen yasaları bozarak varolmayanları azami ölçüde var kıldığını; ancak, hakiki bir siyaset örneğinde, tekilin tikel adı altında ortaya çıkmasının (ki buna tekili adlandırma sorunu adını verdik) ve özdeşliğin/kimliğin pozitif yönünün, bu siyaset örneğinin halihazırda duruma endekslenmiş özdeşlikleri/kimlikleri yeniden üreten bir siyaset olduğu sonucuna götürmemesi gerektiğini öne sürdük.
Özet (Çeviri)
This study investigates the compatibility of Alain Badiou's radical theory of politics with the possible instances of identity politics through the principle of universality that he posits. By conceptualizing identity politics as a political instance that takes its departure point as a particularistic interest, we asked the question, which is not answered in the literature on Badiou, whether an instance of politics saturated by a particularity (or seems to be saturated by it) can still have a universal emancipatory maxim in Badiouean perspective. After a detailed analysis of his ontology and logic in order to be able to answer our question axiomatically, which is compatible with Badiou's philosophy, we investigated his politics. We focused on the distance that a genuine politics must keep from the state and representation; the relation between existing identities and the state; and the locality of politics, which brings that each political instance must be elaborated in its locality. We proposed that the condition of a genuine politics is the generic formation of subjectivities with the maxim of equality that seeks emancipation universally, which makes the inexistents maximally exist through breaking the laws of the world that designate the identities and differences themselves; however, with the consideration that the appearance of a singular under the name of a particular (which we entitled as the problem of naming the singular) or the positive aspect of identity should not misguide us to conclude that it is a politics that reproduces the identities already indexed in the situation.