SNAr üzerinden toksik tiyofenol tespiti için yeni kolorimetrik ve florimetrik sensörlerin sentezi ve uygulanabilirliği
Synthesis and applicability of new colorimetric and fluorimetric sensors for toxic thiophenol detection via SNAr
- Tez No: 963490
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Savunma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hayatın her noktasında olan Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN), tarihte birçok kez kullanılmıştır. Henüz insanların kullanımını nasıl keşfettiği ilk kez nasıl kullandıkları bilinmese de birçok olayda ve birçok alanda karşımıza çıkar. Örneğin Tatarların Kaffa şehrini işgali sırasında şehir sularına veba ile enfekte olmuş ölü kişilerin atılması ile suların kirletilmesi, takiben birçok insanın veba nedeniyle hayatını kaybetmesi (Erkekoğlu and Koçer-Gümüşel 2018) örnek olarak verilebilir. Günümüzde ise teknolojinin gelişmesi ile kullanılan ve kullanılma ihtimali olan KBRN ajan sayıları ve toksisite değerleri de giderek artmıştır. Çalışmamızda kullanmış olduğumuz, kimyasal formülü C6H5SH olan Tiyofenol (PhSH) de yüksek toksisiteye sahip endüstriyel bir atıktır. Birçok endüstride yaygın olarak kullanılan PhSH, akut toksisitesi ve tahriş edici etkileri nedeniyle önemli sağlık riskleri teşkil eder. Bu nedenle, PhSH tespiti, çevresel ve gıda güvenliğinin sağlaması için büyük öneme sahiptir. Bu tez kapsamında, PhSH tespiti için iki yeni kırmızı/mavi floresan emisyona sahip sensörler (NS1 ve NS2) sentezlendi ve karakterize edildi.. PhSH reaksiyona girdikten sonra NS1, kırmızı emisyon sadece 10 saniyelik hızlı tepki süresi ve büyük stokes kayması (240 nM) ile düşük tespit limiti (66,7 nM) sergiledi. NS2 ise düşük tespit limiti (75,8 nM), 20 saniyelik hızlı tepki süresi ve mavi emisyon ile PhSH'yi tespit edebildi. İki reseptörün dikkat çekici renk yanıtı ve taşınabilirliği, onları su, toprak, bitki, gıda örnekleri ve canlı hücreler gibi çeşitli örneklerde PhSH'nin yerinde tespiti için uygun hale getirmiştir. Ayrıca, bu reseptörlerin akıllı telefon uygulamalarında, ince tabaka kromotografi kitlerinde ve polisülfon kapsül kitlerinde PhSH içeriğini belirlemek için kullanılabileceği gösterilmiştir. Hazırlanan reseptörler düşük sitotoksisiteye sahip olduğu ve test edilen canlı hücrelerde iyi geçirgenlik gösterdiği belirlenmiştir, ki bu da erken teşhis, hastalık araştırması ve acil analiz için önemlidir. Diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında, önerilen yaklaşım tespit limiti, taşınabilirlik, yanıt süresi ve düşük sitotoksisite açısından dikkate değer avantajlara sahiptir. Böylece, sağlık, çevre ve gıda güvenliğinin sağlanması ve düzenleyici standartlara uyumluluğunun sağlanması için birçok talebi karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
Chemical Biological Radiological Nuclear (CBRN), which is present in every aspect of life, has been used many times in history. Although it is not yet known how people discovered its use and how they first used it, it is encountered in many events and in many areas. For example, during the Tatar occupation of the city of Kaffa, the contamination of the city waters by throwing dead people infected with plague into them, and the subsequent deaths of many people due to plague (Erkekoğlu and Koçer-Gümüşel 2018) is a good example for us. Today, with the development of technology, the number of CBRN agents used and the potential for use and their toxicity values have also increased. Thiophenol (PhSH), which we used in our study and whose chemical formula is C6H5SH, is also an industrial waste with high toxicity. Widely used in many industries, PhSH poses significant health risks due to its acute toxicity and irritant effects. Therefore, PhSH detection is of great importance for ensuring environmental and food safety. In this thesis, we synthesized and characterized two novel sensors (NS1 and NS2) with red/blue fluorescence emission for PhSH detection. After PhSH reacts, NS1 exhibited a low detection limit (66,7 nM) with a fast response time of only 10 seconds and a large Stokes shift (240 nM) of red emission. NS2 was able to detect PhSH with a low detection limit (75,8 nM), a fast response time of 20 seconds and blue emission. The remarkable color response and portability of the two receptors made them suitable for in situ detection of PhSH in a variety of samples such as water, soil, plants, food samples and living cells. Furthermore, it was demonstrated that these receptors can be used to determine PhSH content in smartphone applications, thin layer chromatography kits and polysulfone capsule kits. The prepared receptors were found to have low cytotoxicity and showed good permeability in the live cells tested, which is important for early detection, disease investigation and immediate analysis. Compared to other studies, the proposed approach has notable advantages in terms of limit of detection, portability, response time and low cytotoxicity. Thus, it meets many demands for ensuring health, environmental and food safety and compliance with regulatory standards