The Synthesis of new thiazole derivatives and their analitically application in aqueous and non-aqueous media
Yeni tiyazol türevlerinin sentezi, sulu ve susuz ortamda analitik uygulamaları
- Tez No: 96351
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAADDİN ÇUKUROVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
n ÖZET Yüksek lisans Tezi YENİ TİYAZOL TÜREVLERİNİN SENTEZİ, SULU VE SUSUZ QRTAMDA ANALİTİK UYGULAMALARI Osman DAYAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2000, Sayfa: 61 Bu çalışmada, mono sübstitüe (2-, 3-, 4-; -F, -Cl,- Br, -NO2 ve -OH) benzaldehitler ile 2-amino tiyazol bileşiğinin reaksiyonundan Schiff bazları sentezlendi. Sentezlenen Schiff bazları nitrobenzende HCIO4 ile baz olarak, hidroksi Schiff bazdan pridin içinde tetrabütilamonyum. hidroksit ile asit olarak potansiyometrik metotla titre edilerek yan nötralizasyon potansiyelleri (y.n.p) tespit edildi. Schiff bazlarının asitlik ve bazlığına sübstitüe gruplann etkileri incelendi. Bazlığı, -OH grubunun azalttığı; -F, -Cl, -Br ve -NO2 gruplarının artırdığı belirlendi. Hidroksi Schiff bazlarında asiliğin -OH grubunun bulunduğu yere görereffö, meta ve para sırasında azaldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis THE SYNTHESIS OF NEW THIAZOLE DERIVATIVES AND THEIR ANALITICALLY APPLICATION IN AQUEOUS AND NON-AQUEOUS MEDIA Osman DAYAN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry 2000, page: 61 In this study, Schiff bases were synthesised from the reaction of mono substituted (2-, 3-, 4-; -F, -CI, -Br, -NO2, and -OH) benzaldehydes and 2-aminothiazole. All new Schiff bases were titrated in nitrobenzene with HCIO4 as base and hydroxy Schiff bases were titrated in pyridine with TBAH as acid by potentiometric method and then their half-neutralization potentials were calculated through E-mL graphs. Effect of the subtituted groups on asidity and basicity of the Schiff bases were investigated. The basicity was increased for -F, -CI, -Br and -NO2 goups while for -OH group was decreased. The asidity of hydroxy Schiff bases were decreased from ortho-, meta- and para- position, respectively.