L.N. Tolstoy eserlerinde sevgi ve aile konusu
The theme of love and family in L.N. Tolstoy's works
- Tez No: 963575
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İNANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu çalışma, L. N. Tolstoy'un eserlerinde aile ve sevgi temalarının zaman içindeki dönüşümünü incelemektedir. Erken dönem eserlerinde aile bireysel gelişimin temeli olarak ele alınırken, sonraki dönemlerde ahlak, maneviyat ve yaşamın anlamı gibi kavramlarla yeniden şekillenmiştir. Sevgi ise başlangıçta duygusal bir bağ olarak görülürken, zamanla sadakat ve ruhsal olgunlukla ilişkilendirilmiştir. Araştırma, bu temaların bireysel olduğu kadar toplumsal ve ahlaki bir sorgulama boyutu taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of the themes of family and love in the works of L. N. Tolstoy over time. In his early works, the family is portrayed as the foundation of individual development, while in later periods, it is reshaped through concepts such as morality, spirituality, and the search for the meaning of life. Love, initially depicted as an emotional bond, gradually becomes associated with loyalty, conscience, and spiritual maturity. The research reveals that these concepts represent not only individual concerns but also broader moral and social inquiries.