Azerbaycan enerji politikalarının çevresel sürdürülebilirliği: Hazar Denizi örneği
Environmental sustainability of Azerbaijan's energy policies: The case of the Caspian Sea
- Tez No: 963576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YURTCANLI DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Azerbaycan, sahip olduğu petrol ve doğal gaz rezervleri nedeniyle enerji sektöründe önemli bir aktördür. Ancak, fosil yakıtların çıkarılması ve işlenmesi, Hazar Denizi ekosistemine ciddi çevresel zararlar vermektedir. Bu bağlamda, çalışmada petrol kaynaklı enerji üretiminin çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri petrol ve doğal çevre ilişkisi, Hazar Denizi'ndeki kirlilikte Azerbaycan'ın rolü ve kirlilikle mücadelede Azerbaycan'ın sorumlulukları şeklinde üç ana başlık altında ele alınmıştır. Çalışma, Hazar Denizi'nde artan çevresel kirliliğin nedenlerini, mevcut enerji politikalarının bu sürece nasıl katkı sağladığını ve sürdürülebilirlik odaklı çözüm önerilerini analiz etmektedir. Ayrıca, Hazar Denizi'nin korunması için ulusal ve bölgesel düzeyde iş birliğinin artırılmasının gerekliliği vurgulanmaktadır. Uluslararası çevre hukuku ve sürdürülebilir enerji politikaları çerçevesinde Azerbaycan'ın yükümlülükleri ele alınmış, mevcut ve önerilen politika değişiklikleri incelenmiştir. Sonuç olarak, çevresel sürdürülebilirlik perspektifinden bakıldığında, Azerbaycan'ın enerji politikalarında daha yenilenebilir ve çevre dostu stratejilere yönelmesi gerektiği ifade edilmiştir. Özellikle, petrol ve doğal gaz üretimiyle ilişkili çevresel etkileri en aza indirmek için daha sıkı çevre politikaları, teknolojik modernizasyon ve bölgesel iş birliklerinin güçlendirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan is a significant player in the energy sector due to its oil and natural gas reserves. However, the extraction and processing of fossil fuels causes serious environmental damage to the Caspian Sea ecosystem. In this context, the study examines the impacts of oil-based energy production on environmental sustainability under three main headings: the relationship between oil and the natural environment, Azerbaijan's role in pollution in the Caspian Sea, and Azerbaijan's responsibilities in combating pollution. The study analyzes the causes of increasing environmental pollution in the Caspian Sea, the contribution of current energy policies to this process, and sustainability-focused solutions. Furthermore, it emphasizes the necessity of enhancing national and regional cooperation to protect the Caspian Sea. Azerbaijan's obligations under international environmental law and sustainable energy policies are discussed, along with an evaluation of existing and proposed policy changes. In conclusion, from an environmental sustainability perspective, it is emphasized that Azerbaijan should shift toward more renewable and environmentally friendly energy strategies. In particular, it is recommended that stricter environmental policies, technological modernization, and strengthened regional cooperation be implemented to minimize the environmental impacts associated with oil and natural gas production.