Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde ihtiyaçları belirlemeye yönelik bir SWOT analizi
A SWOT analysis for determining needs in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 963620
  2. Yazar: AYŞE DEMİRHAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE DEMİREL FAKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye genelinde faaliyet gösteren Türkçe öğretim merkezlerinde yürütülen yabancı dil olarak Türkçe öğretimi uygulamalarını çok paydaşlı bir yaklaşımla değerlendirerek alandaki öncelikli ihtiyaçları SWOT analizi çerçevesinde ortaya koymaktır. Tarama modeli temel alınarak tasarlanan araştırmanın katılımcı örneklemi, Türkiye'nin farklı bölgelerinde yer alan devlet ve vakıf üniversitelerine bağlı Türkçe öğretim merkezlerinde öğrenim gören öğrenciler ile bu merkezlerde görev yapan öğreticiler ve yöneticilerden oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırma için geliştirilen çevrim içi anketler kullanılmış; veriler, SWOT analizine dayalı olarak yorumlanmıştır. Bulgular; Türkçe öğretim merkezlerinin nitelikli öğreticiler, seviyeye uygun ve otantik materyal kullanımı, adil ölçme-değerlendirme süreçleri gibi birçok açıdan güçlü bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşılık dijital içerik yetersizliği, alternatif ölçme uygulamalarının sınırlılığı, uzman öğretici sayısının yetersizliği ve öğretici motivasyonunu olumsuz etkileyen ekonomik koşullar gibi unsurlar zayıf yönler arasında yer almıştır. Kültürel ürünlere yönelik artan küresel ilgi ve dijital öğrenme platformlarının yaygınlaşması önemli fırsatlar olarak dikkat çekmiş; bürokratik süreçler, mesleki gelişim imkanlarının sınırlılığı ve uluslararası tanıtım stratejilerindeki eksiklikler tehdit unsurları olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda SWOT analizine dayalı stratejik hedefler belirlenmiş; kurumların güçlü yönlerini pekiştirecek, zayıflıklarını iyileştirecek, dış çevredeki fırsatları değerlendirecek ve tehditlerin etkisini azaltacak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the primary needs in teaching Turkish as a foreign language by evaluating practices in Turkish language teaching centers across Türkiye through a SWOT-based, multi-perspective approach. The study is designed using a survey model. The sample included students, teachers, and administrators from Turkish language teaching centers in different parts of Türkiye, at both public and private universities. Data were collected using online questionnaires specifically developed for this study. The collected data were interpreted based on a SWOT analysis. The findings revealed that Turkish language teaching centers have a solid framework in many areas, including the use of authentic and level-appropriate materials, qualified instructors, and fair assessment and evaluation processes. In contrast, the lack of digital content, the limited use of alternative assessment practices, the limited number of expert instructors, and the economic challenges affecting motivation were identified as weaknesses. The growing global interest in cultural products and the expansion of digital learning platforms emerged as opportunities, while bureaucratic procedures, limited professional development opportunities, and shortcomings in international promotion strategies were evaluated as threats. Based on the findings, strategic objectives were formulated through SWOT analysis, and recommendations were presented to reinforce the institutions' strengths, address their weaknesses, capitalize on external opportunities, and mitigate the impact of threats.