Sağlık çalışanlarının eşcinselliğe ilişkin tutumlarının incelenmesi Mersin örneği
Examination of health workers' attitudes towards homosexuality the case of Mersin
- Tez No: 963624
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Mersin ilinde bulunan bir devlet hastanesindeki sağlık çalışanlarının eşcinselliğe yönelik tutumlarını ve bakış açılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Eşcinsellik, birçok toplumda hâlâ önyargılarla karşılanan bir kimlik biçimi olup, bu durum özellikle sağlık hizmetlerine erişim sürecinde LGBT+ bireyler için ciddi engeller yaratmaktadır. Araştırma kapsamında sağlık çalışanlarının bu dezavantajlı gruba yönelik tutumlarını belirlemek, önyargı düzeylerini tespit etmek ve bilimsel bilgi temelli farkındalık oluşturmak hedeflenmiştir. Araştırma Mart 2024 ile Haziran 2025 tarihleri arasında yapılmış olup, veriler 8 Aralık 2024 ile 8 Şubat 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve demografik bilgilerin yanı sıra eşcinsellik konusundaki bilgi ve tutumları ölçen 36 soruluk bir anket kullanılmıştır. Anket, gönüllülük esasına göre 200 sağlık çalışanından online ortamda toplanmıştır. Araştırmaya, 200 sağlık çalışanı arasında doktor, ebe, hemşire, sağlık teknikeri (tıbbi sekreter, radyoloji, tıbbi görüntüleme, evde bakım, laboratuar, diş protezi, anestezi), sağlık memuru ve diğer sağlık personelleri (sosyal hizmet uzmanı, biyolog, odyolog, fizyoterapist, eczacı) gibi farklı meslek ve eğitim düzeylerinden katılımcılar alınmıştır. Araştırma bulguları, IBM SPSS Statistics 25 programı ile analiz edilmiş; meslek grubu ile anket sorularına verilen yanıtlar arasındaki ilişkiler Ki-Kare testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitudes and perspectives of healthcare professionals in a public hospital in Mersin province towards homosexuality. Homosexuality is a form of identity that is still met with prejudices in many societies, and this situation creates serious obstacles for LGBT+ individuals, especially in the process of accessing health services. Within the scope of the research, it is aimed to determine the attitudes of healthcare professionals towards this disadvantaged group, to determine the level of prejudice and to raise awareness based on scientific knowledge. The research was conducted between March 2024 and June 2025 and the data were collected between December 8, 2024 and February 8, 2025. A 36-question questionnaire developed by the researcher measuring demographic information as well as knowledge and attitudes towards homosexuality was used as a data collection tool. The questionnaire was collected online from 200 healthcare professionals on a voluntary basis. Participants from different professions and education levels such as doctors, midwives, nurses, health technicians (medical secretary, radiology, medical imaging, home care, laboratory, dental prosthesis, anesthesia), health officers and other health personnel (social worker, biologist, audiologist, physiotherapist, pharmacist) were included in the study. The findings of the study were analyzed with IBM SPSS Statistics 25 software; the relationships between the occupational group and the answers given to the survey questions were evaluated with the Chi-Square test.