Adaptif dijital filtre yapıları, öğrenme algoritmaları ve uygulamaları
Adaptive digital filter structures, learning algorithms and application
- Tez No: 96367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEVDET İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi ADAPTİF DİJİTAL FİLTRE YAPILARI, ÖĞRENME ALGORİTMALARI VE UYGULAMALARI Sema Birlikbaş Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 2000, Sayfa: 70 Wiener filtre dizaynı, bir önceki istatistiki bilgiyi baz aldığından dolayı önceki bilginin mevcut olmadığı durumlarda ilk anda bir Wiener filtresi dizayn etmek mümkün değildir. Bu nedenle alternatif bir metod olarak adaptif filtre kullanılır. Adaptif filtrenin adaptasyon algoritması, filtrenin transfer fonksiyonunu sisteme göre değiştirmesini sağlar. Algoritma sistem hakkındaki bilgi yetersizliğini karşılamak durumunda bir dizi başlangıç koşuluyla başlar ve alınan gerçek sinyalleri baz alarak, optimum filtre dizaynını bulmaya çalışır. Durağan (sabit) bir çevrede filtreden Wiener filtresine yakınsaması beklenirken durağan olmayan bir çevrede ise filtreden zaman değişimlerini izlemesi ve filtre katsayılarını bunlara göre değiştirmesi beklenir. Bu tezde adaptif dijital filtrelerin tasarımına ilişkin temel metodlar matlab programı kullanılarak incelenmiştir. Bu programlarla her bir metod için çıkış hesaplama hatasının ve ağılık hatasımn iterasyon sayısına göre grafikleri çizdirilmiştir. Ayrıca yine matlab programı kullanılarak adaptif sistem konfigürasyonuna ilişkin yazılımlar gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Adaptif dijital filtre,optimum filtre dizaynı,adaptasyon algoritması, algoritma öğrenme eğrisLfıltre ağırlık katsayısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis ADAPTIVE DIGITAL FILTER STRUCTURES, LEARNING ALGORITHMS AND APPLICATIONS Sema Birlikbaş Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical-Electronic Engineering 2000, Sayfa: 70 As Wiener filter design is based on a priori statistical information it is not possible to design a Wiener filter when such a priori information is not available. Hence, as an alternative method, adaptive filter is used. Adaptation algorithm of the adaptive filter monitors the environment and varies the filter transfer function accordingly. In a stationary environment, the filter is expected to converge to the Wiener filter. In a non-stationary environment, the filter is expected to track time variations and vary its filter coefficient accordingly. In this thesis, basic adaptive digital filter design methods are studied using matlab program. With these programs, output calculation error and weight error graphics are drawn for each method according to the iteration numbers. Furthermore, again using matlab program some software programs are developed about the adaptive system configuration. KEY WORDS: Adaptive digital filter, optimal filter design, adaptation algorithm, algorithm learning curve, filter wight coefficient.