Düzce ili imara esas yerleşim alanlarında sıvılaşma potansiyelinin SPT verileri ile değerlendirilmesi
Assessment of liquefaction potential in urban development areas of duzce province based on SPT data
  1. Tez No: 963674
  2. Yazar: SAHRANUR TAŞER AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BENGÜ SÜNBÜL GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Düzce ili sınırları içerisinde yer alan imara esas yerleşim alanlarındaki zeminlerin sismik sıvılaşma potansiyelini detaylı olarak değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda, bölgeden temin edilen toplam 100 adet zemin etüt raporu kullanılarak, Standart Penetrasyon Testi (SPT-N30) değerleri, yer altı su seviyesi (YASS) ölçümleri ve ince taneli malzeme oranları esas alınarak analiz edilmiştir. Sıvılaşma değerlendirmelerinde, 1999 Düzce Depremi parametreleri (büyüklük ve pik yer ivmesi) temel alınarak LiqIT v.4.7 yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda zeminlerin sıvılaşmaya karşı güvenlik katsayısı (FS), sıvılaşma potansiyeli indeksi (LPI) ve sıvılaşmaya bağlı beklenen oturma miktarları hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, Düzce bölgesindeki zeminlerin sıvılaşma riskinin kayda değer seviyede olduğunu göstermektedir. Analiz edilen zemin kesitlerinin %96'sında güvenlik katsayısı (FS) değerinin 1,0'in altında olduğu tespit edilmiştir; bu durum, deprem anında taşıma kapasitesi kaybı potansiyelinin yüksek olduğunun işaret etmektedir. Ayrıca, sondaj noktalarının %75'inde sıvılaşma potansiyeli indeksi (LPI) değerinin, Iwasaki ve diğ. kriterlerine göre“çok yüksek”sıvılaşma potansiyeli gösteren 15 eşik değerinin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bu veriler, sıvılaşmaya bağlı yüzey deformasyonu ve yapısal hasar riskinin önemli boyutlarda olduğunu ortaya koymaktadır. Hesaplanan toplam oturma miktarlarının ortalaması 25,51 cm olup, sondajların %38'inde 30 cm ve üzeri oturmaların beklendiği tespit edilmiştir. Çalışma bulguları doğrultusunda, Düzce ilindeki mevcut ve planlanan yapılaşma süreçlerinde sıvılaşması riskine karşı etkin zemin iyileştirme yöntemlerinin ve sıvılaşmaya duyarlı yapısal tasarım modifikasyonlarının projelendirme aşamasına entegre edilmesi önerilmektedir. Gerçekleştirilen bu çalışma, Düzce ili özelinde bölgesel bir sıvılaşma değerlendirmesi sunarak, ileriki detaylı analizler ve risk mitigasyon stratejileri için bir mühendislik altyapısı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to thoroughly evaluate the seismic liquefaction potential of soils within the urban development areas of Düzce province, Turkey. For this purpose, a total of 100 soil investigation reports obtained from the region were analyzed, focusing on Standard Penetration Test (SPT-N30) values, groundwater table (GWT) measurements, and fines content percentages passing the No. 200 sieve. Liquefaction assessments were conducted using the LiqIT v.4.7 software, based on the 1999 Düzce Earthquake parameters (magnitude and peak ground acceleration). The study calculated the factor of safety against liquefaction (FS), liquefaction potential index (LPI), and estimated post-liquefaction settlements. The findings indicate that the soils in the Düzce region exhibit a significant level of liquefaction risk. It was determined that the factor of safety (FS) value was below 1,0 in 96% of the analyzed parcels/plots, signifying a high potential for bearing capacity loss during an earthquake. Furthermore, in 75% of the boreholes, the liquefaction potential index (LPI) value exceeded the threshold of 15, which, according to Iwasaki et al. criteria, indicates a“very high”liquefaction potential. These data reveal that the risks of liquefaction-induced surface deformation and structural damage are considerable. The average calculated total settlement was 25,51 cm and settlements of 30 cm or more were observed 38% of the boreholes. In light of the study's findings, it is strongly recommended that effective ground improvement techniques and liquefaction-resilient structural design modifications be integrated into the project planning phases for current and future developments in Düzce province. This study provides a regional liquefaction assessment specific to Düzce, aiming to establish a solid engineering framework for future detailed analyses and risk mitigation strategies.