Âyet sonlarındaki Esmâ-i Hüsnânın âyet ve konu bütünlüğü açısından münâsebeti
Relationship of the names of Husna at the end of the verse in terms of the integrity of the verse and the subject
- Tez No: 963686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE TEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnsanlığa hidâyet için indirilen ve son ilâhi vahiy olan Kur'ân-ı Kerîm'i diğer ilâhî kitaplardan ve eserlerden ayıran en büyük özelliklerinden biri, hiç kuşkusuz nazmı ve terkîbidir. Bu çalışmada, Kur'ân ilimlerinden Münâsebâtü'l-Kur'ân ilmi çerçevesinde özellikle de âyet sonlarında zikredilen Esmâ-i Hüsnâ'nın uyum ve insicamı konunun akışı ile bağlantılı olarak ele alınmış, hem içinde bulunduğu âyetle hem de diğer âyetlerle olan bağı analiz edilmiştir. Kur'ân-ı Kerîm'deki âyetlerin ve sûrelerin dil ve anlatım zenginliği incelenmiştir. Esmâ-i Hüsnâ ile Kur'ân âyetleri arasında konunun akışı noktasında bir bağ göze çarpmaktadır. Çalışmaya konu olan âyet sonlarında zikredilen Esmâ-i Hüsnâ, en çok içinde bulunduğu âyetle ve sonra da diğer âyetlerle bağlantılıdır. Esmâ-i Hüsnâ'nın, âyet sonlarında zikredilmesinin sebebi, Mü'minleri müjdelemek, kâfirleri tehdit etmek, âyette veya sûrede bahsedilen konuyu teyit etmek, konunun sonucunu bir hükme bağlamak veya zikredilen konunun sebebini bildirmek olabilir. Bu durum da âyet içindeki konuların Esmâ-i Hüsnâ'ya bağlanarak muhatabın dikkati çekilmekte ve verilmek istenen mesaja dikkatini çekmektedir. Böylece ilgili âyetin mesajını daha derinlemesine anlamasına ve daha iyi kavramasına yardımcı olmaktadır. Esmâ-i Hüsnâ âyet sonlarında zikredilerek konu akışına anlam zenginliği ve derinlik katmakta, ilahi sıfatların tanıtılmasını, edebi üslup ve ahengiyle mesajın etkisini güçlendirmektedir. Esmâ-i Hüsnâ bazen uzun olarak anlatılan konuları özetlerken, bazen de kısa bir konuyu tamamlamak üzere zikredilmektedir. Ayrıca, bu isimlerin âyette ele alınan konunun kaynağını veya gerekçesini belirtmek üzere yer aldığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the greatest features that distinguishes the Holy Quran, which was sent down to guide humanity and is the last divine revelation, from other divine books and works is undoubtedly its verse and composition. In this study, within the framework of the science of Münasebâtü'l-Kuran, one of the sciences of the Quran, the harmony and coherence of the beautiful names mentioned especially at the end of the verses was discussed in connection with the flow of the subject, and its connection with both the verse it is in and other verses was analyzed. The language and expression richness of the verses and surahs in the Holy Quran was emphasized. There is a connection between the Asma-i Husna and the verses of the Quran in terms of the flow of the subject. The Asma-i Husna mentioned at the end of the verses that are the subject of the study is mostly connected to the verse it is in and then to other verses. The reason for the Asma-i Husna being mentioned at the end of the verses may be to give good news to believers, to threaten unbelievers, to confirm the subject mentioned in the verse or surah, to conclude the result of the subject or to inform the reason for the subject mentioned. In this case, the subjects in the verse are connected to the Asma-i Husna, and the addressee's attention is drawn and the message that is intended to be given is drawn. Thus, it helps him to understand the message of the relevant verse more deeply and to grasp it better. The names of Allah are mentioned at the end of the verses, adding richness and depth to the flow of the subject, introducing the divine attributes, and strengthening the effect of the message with its literary style and harmony. The names of Allah are sometimes mentioned to summarize the subjects that are explained in length, and sometimes to complete a short subject. It has also been determined that these names are used to indicate the source or justification of the subject discussed in the verse.