Deniz işletmeciliği eğitiminin öğrencilerin mesleğe yönelik tutumları ve devam etme niyetlerine etkileri: Akdeniz Üniversitesi örneği
The effects of maritime business education on students' attitudes towards the profession and their intention to continue: The example of Akdeniz University
- Tez No: 963685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAY ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez araştırmasının amacı, denizcilik eğitimine yönelik algılanan kalite ve memnuniyet düzeyinin, öğrencilerin mesleğe yönelik tutumları ve mesleğe devam etme niyetleri üzerindeki etkisini incelemektir. Amaç doğrultusunda nicel bir araştırma deseni benimsenmiş ve anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi ile güvenirlik ve geçerliliği test edilip, yapısal eşitlik modeli yaklaşımından faydalanılmıştır. Denizcilik eğitimine yönelik algılanan kalite ve memnuniyet düzeyinin öğrencilerin mesleğe yönelik tutumları ve mesleğe devam etme niyetleri üzerine doğrudan etkisi olup olmadığı, literatürde yer alan çalışmalar doğrultusunda geliştirilen hipotezler ile ortaya konmuştur. Veriler Akdeniz Üniversitesi Finike Meslek Yüksekokulu (Deniz ve Liman İşletmeciliği Programı) ve Akdeniz Üniversitesi Kemer Denizcilik Fakültesi'nde deniz işletmeciliği bölümü okuyan öğrencilerden toplanmıştır. Öğrencilere yüz yüze ulaşılıp, toplamda 234 adet anketin verileri ile analiz gerçekleştirilmiştir. Hipotezlerin sınanabilmesi için Smart PLS algoritmasına dayalı olarak Yapısal Eşitlik Modeli (PLS-SEM) uygulanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre denizcilik eğitiminin kalitesinin ve öğrenci memnuniyetinin, öğrencilerin meslekle ilgili tutumları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Memnuniyetin, mesleğe yönelik tutumlar ve mesleğe devam etme niyetleri üzerindeki etkisinin anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin kalite algısı, devam etme niyetine etkisinin de anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda ilgili çalışma hem teorik hem metodolojik katkılar sunmaktadır. Bu tez çalışması, ortaya koyduğu ilişkiler ve denizcilik eğitimi literatürüne dair kavramsal değerlendirmeleri ile literatürde yer alan boşluğu doldurmakta ve denizcilik eğitimine ilişkin bütüncül bir bakış açısı sunmaktadır. Araştırma bulgularından yola çıkarak Denizcilik Fakültesi ve Denizcilik MYO'nda Deniz İşletmeciliği eğitimi veren kurumlar ve benzer konuda çalışma yapmak isteyen araştırmacılar için çıkarımlar yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis research is to examine the impact of perceived quality and satisfaction leves in maritime education on students' attitudes towards their profession and their intentions to continue in the field. To achieve this objective, a quantitative research design was adopted and data were collected using a survey method. Reliability and validity were tested through confirmatory factor analysis, and a structural equation modeling approach was employed. The direct effects of perceived quality and satisfaction levels in maritime education on students' professional attitudes and intentions to continue in the profession were investigated through hypotheses developed based on existing literatüre. Data were collected from students studying in the Maritime Business Administration program at Akdeniz University Finike Vocational School and the Maritime Faculty of Akdeniz University Kemer. The students were approached face-to-face, and a total of 234 survey responses were analyzed. To test the hypotheses, Structural Equation Modeling (PLS-SEM) based on the Smart PLS algorithm was applied. The findings of the study indicate that the quality of maritime education and student satisfaction have a significant impact on students' professional attitudes. It was found that satisfaction does not have a significant effect on professional attitudes and intentions to continue in the profession. Additionally, it was concluded that students' perception of quality does not significantly affect their intention to continue. Based on the findings obtained, this study provides both theoretical and methodological contributions. This thesis work addresses the existing gap in the literature by presenting the relationships it establishes and offering conceptual evaluations related to maritime education, thereby providing a holistic perspective on the subject. Drawing from the research findings, implications and recommendations have been made for institutions offering Maritime Business Administration education in Maritime Faculties and Vocational Schools, as well as for researchers interested in conducting similar studies.