Çingene/Roman kadınların emek anlatılarında çoklu dezavantajlılıkların görünümleri
Appearances of multiple disadvantages in Gypsy/Romani women's labour narratives
- Tez No: 963696
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DEMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çingene/Roman kadınların emek anlatılarında belirginleşen ve emek tartışmasını diğer çoklu dezavantajlılıklarla birlikte düşünmeyi gerektiren kadınların emeğe ilişkin anlamlandırmaları bağlamında bu tez çalışmasında, Çingene/Roman kadınların deneyimlerine yoksulluk, sosyal dışlanma, etnisite ve toplumsal cinsiyet bağlamlarında kesişimsel bir biçimde yaklaşılmaktadır. Çalışmada kadın deneyimlerinin özgül durumlarını hesaba katarak bu deneyimlere içkin anlamlandırmaları çoklu dezavantajlılıkların farklı görünümlerini deneyimleyen bireylerin kendi anlatılarından hareketle tartışmak amaçlanmıştır. Edirne ili, ilçeleri ve köylerinde amaçlı örneklem ile belirlenen 60 kadın katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelere ek olarak saha araştırması sırasında katılımcılara ulaşma bağlamında kaynaklık eden ve sahanın dinamiğinin bir parçası olan üç erkek ile yapılan görüşmeler de ikincil veri olarak kullanılmıştır. Ayrıca her görüşmeden sonra araştırmacı tarafından yazılan görüşme notları ve sahaya dair gözlemler de görüşme notlarıyla ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Bu çerçevede çalışma kadın emeği bağlamından hareketle emeğe ilişkin dinamikleri etkileyen çoklu dezavantajlılıkları odağa alarak bu dezavantajlılıkların farklı tezahürlerinin kurulduğu zeminleri görünür kılmaktadır. Saha gözlemlerinden ve katılımcıların emek anlatılarında ön plana çıkan söylemlerden hareketle, eğitim başta olmak üzere, erken evlilikler, sağlığa erişime ilişkin problemler, erken yaşta güvencesiz ve düzensiz istihdama katılma, sosyal dışlanma, yoksulluk, sosyalleşme biçimlerinin mekanla olan ilişkisi, kır/kent yaşamına ilişkin deneyimler, göç anlatıları, ev içi emek, bakım emeği ve annelik deneyimlerine ilişkin anlamlandırmaların ön plana çıktığı görülmektedir. Eğitime erişememe, erken yaşta evlenme, toplumsal cinsiyet rolleri ile şekillenen deneyimler; dışlanma ve yoksulluklarla engellenen sosyalleşme deneyimleri ve mekân dışına çıkma pratikleri kadınların emek süreçlerinin şekillenmesinde etkilidir. Bu bağlamda Çingene/Roman kadınlar, eğitime erişimin önünde ayrışmaya ve yoksulluğa dayalı engellerin olmadığı, erken evliliklerin eğitim ve buna bağlı sosyalleşmeler ile dönüşüme uğradığı, kamusal yaşamı eşit yurttaşlar olarak deneyimledikleri bir yaşam; düzenli, güvenceli ve emeklerinin görünür olduğu istihdam talebini ortaya koymaktadırlar. Var olan problemlere ilişkin kendi sorgulamaları ve bu koşulları deneyimleyenler olarak getirdikleri çözüm önerileri ve gelecek beklentileri yapılacak çalışmalara ve geliştirilecek politikalara birincil deneyimlerden bir yaklaşım sunması bağlamında anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
In the context of women's experiences of labour, as evident in the narratives of Gypsy/Roma women, the discussion of labour requires consideration alongside other disadvantages. Thus, this thesis takes an intersectional approach to the experiences of Gypsy/Roma women in contexts of poverty, social exclusion, ethnicity and gender. The study aims to explore the specific experiences of women and the meanings inherent in these experiences as revealed through the narratives of individuals facing multiple disadvantages. It was conducted through semi-structured in-depth interviews with 60 female interviewees selected by purposive sampling in Edirne province and its districts and villages. In addition to these interviews, interviews with three men who were involved in the fieldwork and who contributed to the process of reaching the participants were also used as secondary data. The interview notes and field observations were analysed in relation to each other. Focusing on women's labour, this study aims to highlight the various disadvantages impacting labour dynamics and the basis on which these disadvantages manifest. Based on field observations and prominent discourses in the labour narratives of the interviewees, the following issues come to the fore: interpretations of early marriages; problems related to access to health; participation in precarious and irregular employment at an early age; social exclusion; poverty; the relationship between socialisation and space; experiences related to rural/urban life; migration narratives; domestic labour; care labour; and motherhood experiences, especially education. A lack of access to education, early marriage and experiences shaped by gender roles, as well as socialisation experiences prevented by exclusion and poverty, are all factors that influence women's labour processes. In this context, Gypsy/Roma women demand a life without discrimination or poverty-based barriers to education. They want to transform early marriages through education and related socialisation. They want to experience public life as equal citizens and have regular, secure employment. Their own questioning of existing problems, solution suggestions and future expectations, as individuals who experience these conditions, are meaningful in terms of providing an approach to studies and policies developed from primary experiences.