Tanacetum densum subsp. amani bitkisinin kanser hücreleri üzerindeki anti-kanser etkilerinin in vitro incelenmesi
In vitro investigation of the anti-cancer effects of Tanacetum densum subsp. amani on cancer cells
  1. Tez No: 963697
  2. Yazar: BATUHAN ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAKİR AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Fitoterapi, modern tıpta tamamlayıcı bir yaklaşım olarak giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Kökeni insanlık tarihinin en eski dönemlerine dayanan bitkisel tedavi olarak bilinen bu yöntem, içerdiği zengin fitokimyasal çeşitliliği sayesinde giderek artan bir ilgi görmektedir. Yapılan çalışmalar, özellikle yüksek derecede invaziv kolon ve pankreas kanserleri gibi ciddi malignitelerin tedavisinde yeni yaklaşımların, mevcut tedavi seçeneklerine katkı sağlayacağını göstermiştir. Her iki kanser türünde de birden fazla moleküler yolağın aynı anda bozulması, agresif hücresel proliferasyon, erken metastaz gibi biyolojik özelliklerden dolayı, klasik tedaviler sıklıkla yetersiz kalmaktadır. Ancak çok çeşitli yapıyı bünyesinde barındıran fitokimyasal bileşikler, tümör hücrelerinin çoğalmasını ve metastazını baskılanma, bağışıklık sistemini güçlendirme, oksidatif stresi azaltma ve apoptoz gibi hücresel ölüm mekanizmalarını da aktive etme potansiyeline sahip oluşu bu tedavi seçeneğini daha cazip hale getirmiştir. Bu çalışmada Asteraceae familyasına ait Tanacetum densum (Lab.) subsp. amani bitki ekstratının, HCT-116 kolon ve PANC-1 pankreas hücre hatları üzerindeki in vitro anti-kanser etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Tanacetum densum ekstraktının kanser hücre hatları ve sağlıklı WI-38 hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkisi, MTT analizi ile değerlendirilerek elde edilen IC50 değerleri belirlendi ve yorumlandı. Ekstraktın anti-metastatik potansiyelini ortaya koymak için migrasyon testi, koloni oluşturma kapasitesinin tespiti için de koloni formasyon testi yapıldı. Ekstraktın kanser hücre hatlarında apoptozu indükleme potansiyeli, hem TUNEL testi ile hem de apoptotik belirteçler olan BCL-2, FASL ve BAX genlerinin mRNA ekspresyon seviyelerinin qRT-PCR yöntemiyle belirlenmesiyle incelendi. Tanacetum densum ekstraktı uygulanan kanser hücrelerinde, hücre canlılığında anlamlı bir azalma gözlendi. Kanser hücre hatlarında migrasyon ve koloni oluşturma deneylerine ait bulgularda, kanser hücrelerinde anti-migrasyon etkiyle birlikte, koloni oluşum kapasitesinin anlamlı şekilde baskılandığı gözlemlendi. Ekstraktın, anti-apoptotik BCL-2 gen ekspresyonunu düşürürken, pro-apoptotik BAX ve FASL genlerinin ekspresyonunu artırmasıyla apoptoz mekanizmasını aktive ettiği belirlendi Bu bulgular, ekstraktın kanser hücrelerinde birçok hücresel proesesi etkileyerek güçlü bir anti-kanser etki sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Phytotherapy is gaining increasing importance in modern medicine as a complementary approach. This method, known as herbal treatment, whose origin dates back to the oldest periods of human history, has been attrackting increasing attention due to the rich phytochemical diversity it contains. Studies have demonstrated that new approaches, particularly in the treatment of highly invasive malignancies such as colon and pancreatic cancers, can contribute to existing therapeutic options. In both cancer types, the simultaneous disruption of multiple molecular pathways, aggressive cellular proliferation, and early metastasis have often rendered conventional therapies insufficient. However, phytochemical compounds, which encompass a wide variety of structures and possess the potential to suppress tumor cell proliferation and metastasis, strengthen the immune system, reduce oxidative stress, and activate cellular death mechanisms such as apoptosis, have made this treatment option more attractive. This study aimed to evaluate the in vitro anti-cancer efficacy of the Tanacetum densum (Lab.) subsp. amani extract, a member of the Asteraceae family, on colorectal (HCT-116) and pancreatic (PANC-1) cancer cell lines. In this context, the cytotoxic effect of Tanacetum densum extract on cancer cell lines and healthy WI-38 cell lines was evaluated by MTT analysis and the obtained IC50 values were determined and interpreted. Migration test was performed to reveal the anti-metastatic potential of the extract, and colony formation test was performed to determine colony formation capacity. The potential of the extract to induce apoptosis in cancer cell lines was investigated both by the TUNEL test and by determining the mRNA expression levels of the apoptotic markers BCL-2, FASL and BAX genes by qRT-PCR method. A significant decrease in cell viability was observed in cancer cells treated with Tanacetum densum extract. In the findings of migration and colony formation experiments in cancer cell lines, it was observed that colony formation capacity was significantly suppressed with anti-migration effect in cancer cells. It was determined that the extract activated the mechanism of apoptosis by increasing the expression of pro-apoptotic BAX and FASL genes while reducing anti-apoptotic BCL-2 gene expression. These findings suggest that the extract provides a potent anti-cancer effect by affecting multiple cellular processes in colorectal and pancreatic cancer cells.