Gökkuşağı alabalığı (oncorhychus mykiss) üzerinde kocurira varians suşunun patojenitesi ve enfeksiyonun histopataloji yönünden araştırılması
Pathogenit of kocuria varians bacterial fraction on rainbow trouts (oncorhychus mykiss) and histopathologically in investigation of its infection
- Tez No: 96400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TELAT YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bir alabalık işletmesindeki hasta balıklardan izole edilen Kocuria varians bakterisi ile gökkuşağı alabalıkları üzerinde suni enfeksiyon çalışması yapılmıştır. Yoğun ölümler görülmemesine rağmen, otopsi bulguları ve histopatolojik incelemeler Kocuria varians bakterisinin gökkuşağı alabalıklarında patojen olduğunu göstermiştir. Histopatolojik incelemelerde Kocuria varians susunun kas dokusunda miks tipte iltihabi hücre infıltrasyonu ve hemoraji, böbrekte intersitisiel iltihabi mononükleer hücre infıltrasyonu, karaciğerde vasküler konjesyon ve kanama, dalakta kanama ve kırmızı pulpada artış ve kanamaya sebep olduğu görülürken, solungaç, beyin, göz, kalp ve bağırsak dokularında herhangi bir dejenerasyona rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Artificial infection has been performed with Kocuria varians, isolated from infected fish in a trout farm. Although, intensive mortalities haven't seen, autopsy and histopathological results showed that Kocuria varians is pathogen in rainbow trout. Histo-pathological examinations demonstrated that Kocuria varians strains are causing mix type inflammatory cell infiltration and hemorrhage on muscles, interciticiel inflammatory mononuclear cells ifiltrations on kidney tissue, vascular congestion and hemorrhage on liver, haemorrhages and widening red pulp on spleen, but there was no degeneration observed on gills, brain, eyes, hearth and intestine tissue offish inoculated.