Erzurum İli Dytiscidae (Coleoptera) türleri üzerine sistematik araştırmalar
Systematics Researches about dytiscidae (Coleoptera) species in Erzurum province
  1. Tez No: 96376
  2. Yazar: ÖMER KÖKSAL ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Erzurum ilindeki kaynak, akarsu, dere, birikinti ve sıcak su gözelerinin sığ kesimlerindeki bitki ve yosunlar ile taşlı, kumlu ve çamurlu kısımlardan toplanan Dytiscidae (Adephaga, Coleoptera) örnekleri sistematik yönden değerlendirilmiştir. Toplam 4 alt familya, 20 cins, 54 tür ve 1 alt tür tespit edilmiştir.Bu türlerden Hydroporus nigellus, Graptodytes bilineatus, Oreodytes davisi ve Agabus bergi Türkiye faunası için yeni kayıttır. Deronectes hakkariensis'm dişisi ilk kez bu çalışma ile tespit edilmiştir. Hydroporus erzurumensis n.sp. ise bilim dünyası için yenidir. Yakalanan örneklere ait eşeysel organların ve diğer morfolojik yapıların şekilleri çizildi. Cins ve tür teşhis anahtarları düzenlendi. Örneklerimiz üzerinden kısa tanımları verilen türlerin, bilinen özellikleri tartışıldı. Ayrıca, tespit edilen türlerin dünyadaki yayılışları da verildi. Daha önce sadece Türkiye'den bilinen Hydroporus askalensis 'in topotipleri ile Hydroporus anatolicus örnekleri toplanmış ve değerlendirilmiştir. Ayrıca Laccophilus ponticus, L. hyalinus, L. minutus, Hyphydrus ovatus, Hygrotus confluens, H. marklini, H. paralellogrammus, H. armeniacus, Hydroglyphus pusillus, Graptodytes veterator, Oreodytes septentrionalis, Deronectes hakkariensis, D. parvicollis, D. doriae, Stictotarsus griseostriatus, Nebrioporus turca, Scarodytes halensis, Hydroporus pubescens, H. discretus, H. marginatus, H. planus, H. nivalis, H. kozlowskii, H. anatolicus, H. palustris, H. erytrocephalus, H. nigellus, H. ionicus caucasicus, Colymbetes fuscus, Platambus lunulatus, Agabus biguttatus, A. dilatatus, A. glacialis, A. nebulosus, A. conspersus, A. bipustulatus, A. labiatus, A. chalconatus, A. bergi, A. congener, Ilybius fuliginosus, Rhantus suturalis, Cybister lateralimarginalis, Dytiscus marginalis, D. circumflexus, Graphoderus cinereus, G. zonatus, Acilius sulcatus türleri de Erzurum'dan ilk defa kaydedilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The specimens belonging to the family of Dytiscidae (Coleoptera) living in various waters in Erzurum province have been investigated. Totally, 54 species and 1 subspecies belonging to 20 genera and 4 subfamily have been determined. Of these, Hydroporus nigellus, Graptodytes bilineatus, Oreodytes davisi and Agabus bergi are new records for Turkish fauna.The female of Deronectes hakkariensis has been described for the first time. Hydroporus erzurumensis n. sp. is new for the science. The drawings and measurements of various organs of identified species and their distributions on the world have been given. In addition, keys for known genera and species have been arranged and their various characteristics discussed under the light of literatures. The specimens of Hydroporus askalensis and Hydroporus anatolicus only known from Turkey have been also collected and reviewed. In addition, Laccophilus ponticus, L. hyalinus, L. minutus, Hyphydrus ovatus, Hygrotus confluens, H. marklini, H. paralellogrammus, H. armeniacus, Hydroglyphus pusillus, Graptodytes veterator, Oreodytes septentrionalis, Deronectes hakkariensis, D. parvicollis, D. doriae, Stictotarsus griseostriatus, Nebrioporus turca, Scarodytes halensis, Hydroporus pubescens, H. discretus, H marginatus, H. planus, H. nivalis, H. kozlowskii, H anatolicus, H. palustris, H. erytrocephalus, H. nigellus, H. ionicus caucasicus, Colymbetes fuscus, Platambus lunulatus, Agabus biguttatus, A. dilatatus, A. glacialis, A. nebulosus, A. conspersus, A. bipustulatus, A. labiatus, A. chalconatus, A. bergi, A. congener, Ilybius fuliginosus, Rhantus suturalis, Cybister later alimarginalis, Dytiscus marginalis, D. circumflexus, Graphoderus cinereus, G. zonatus, Acilius sulcatus have been recorded in Erzurum for the first time.