Oligoastenozoospermik hastalarda oksidan, antioksidan vepürinerjik P2x4 reseptörlerinin ferroptoz ve spermmotilitesi ile ilişkisi
Relationship between oxidants, antioxidants, and purinergicP2x4 receptors with ferroptosis and sperm motility inoligoastenozoospermic patients
- Tez No: 963787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN ATEŞ ULUÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çocuk sahibi olmak isteyen birçok çift üreme sorunları yaşamaktadır, bunların çoğu erkek faktörlere dayanmaktadır. Oligoastenozoospermi (OA), düşük sperm sayısı (oligozoospermi) ve azalmış sperm hareketliliği (astenozoospermi) ile karakterize bir erkek üreme bozukluğudur. Sperm hareketliliği, enerji dengesizliği ve mitokondriyal bozukluklarla ilişkili olup, ferroptozun sperm sayısındaki azalmada rol oynayabileceği öne sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı, OA'lı hastalarda sperm motilitesi ve sayısının, ferroptoz, antioksidan kapasite ve pürinerjik P2X4 reseptörleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada, seminal plazma örnekleri ELISA yöntemi ile analiz edilmiş olup, çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatiksel metotların yanı sıra normal dağılım gösteren niceliksel verilerin iki grup arası değerlendirmelerinde Student-t testi, normal dağılım göstermeyenler için ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Ferritin düzeyleri yüksek bulunmuş (p0,05). Bu çalışmada yapılan diğer araştırmalardan farklı olarak, artan ferritin miktarına bağlı olarak ferroptoz seviyelerinin OA hastalarında oksidan ve antioksidan dengenin ATP bağımlı pürinerjik P2X4R ile ilişkisi ve sperm motilitesine etkisi araştırılmıştır. Yapılan çalışmada, Ferritin artışı ve düşük P2X4R düzeylerinin sperm motilitesi üzerindeki etkilerini araştırmış ve bu bulguların OA'nın patofizyolojisini açıklayabileceğini göstermiştir. Yolağın daha net anlaşılabilmesi için ileri düzey moleküler araştırmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Many couples who wish to have children encounter reproductive issues, most of which are related to male factors Oligoastenozoospermia (OA) is a male infertility disorder characterized by low sperm count (oligozoospermia) and decreased sperm motility (asthenozoospermia). Sperm motility is associated with energy imbalance and mitochondrial dysfunction, and ferroptosis has been suggested to play a role in the reduction of sperm count. The aim of this study is to examine the relationship between sperm motility and count, ferroptosis, antioxidant capacity, and purinergic P2X4 receptors in OA patients. Seminal plasma samples were analyzed using the ELISA method. The data were evaluated using descriptive statistical methods, and for comparisons between two groups, Student's t-test was used for normally distributed quantitative data, while the Mann-Whitney U test was applied for non-normally distributed data. Ferritin levels were found to be elevated (p0.05). Unlike other studies, this research investigates the relationship between increased ferritin levels, ferroptosis, the antioxidant-oxidant balance, ATP-dependent purinergic P2X4R, and their effect on sperm motility in OA patients. The findings suggest that increased ferritin and low P2X4R levels could explain the pathophysiology of OA. Further molecular studies are required for a clearer understanding of the pathway.