İş hukukunda kadın işçinin korunması
The protection of women in labor law
- Tez No: 963793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kadınlar, fizyolojik ve biyolojik olarak doğası gereği nahif yapıdadır. Erkeklere göre fiziksel olarak daha güçsüz durumda bulunan kadınlar, toplumsal olarak da eski tarihlerden itibaren hafif ve arka planda kalan işlerle ilgilenmek zorunda bırakılmıştır. Geleneksel toplum yapısının da kadınlara çizdiği roller eş ve anne olmaktır. Bu durum da onları iş hayatından uzaklaştırmakta ya da erkeklere göre daha niteliksiz olan işkollarında çalışma ve kariyer olarak ilerleme imkanının engellenmesi sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Kadınlar tarihin her döneminde iş hayatında yer almıştır. Sanayi Devrimi öncesinde beslenme ihtiyaçlarını karşılamak ve ev içi işlerle sınırlı olan bu alan Sanayi Devrimi sonrası ortaya çıkan teknolojik gelişimlerle yeni işkollarının var olmasına ve kadınların hemen hemen her alanda çalışmalarına yol açmıştır. Kadınların biyolojik yapıları ise her alanda erkeklerle eşit şartlarda çalışmalarına imkan vermemektedir. Bu durum eşitlik ilkesi gereğince kadın işçilerin erkeklerle aynı ve eşit şartlarda çalışma yapabilmesi için kadınlara yönelik koruyucu düzenlemeler yapmayı gerektirmiştir. Bu hususta uluslararası ve ulusal mevzuatta birçok düzenleme yapılmıştır. Bu hükümler ile getirilen düzenlemeler kadın ve erkek işçiler arasında oluşan eşitsizliği gidermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmamızın ilk bölümünde işçi, işveren ve iş sözleşmesi kavramlarına değinilecek ardından kadın işçilerin korunmasını gerektiren sebeplerin neler olduğu, kadınların iş hayatında varolmasının tarihsel sürecinden bahsedilecektir. İkinci bölümde ise kadın işçileri korumaya yönelik Uluslararası mevzuat hükümleri, Ulusal mevzuat hükümleri ve özelinde 4857 Sayılı İş Kanunu ile getirilen düzenlemeler irdelenerek kadın işçilerin hangi alanlarda korunduğu ve daha fazla neler yapılabileceği, üçüncü ve son bölümde ise çalışmamızda incelediğimiz koruma tedbirlerine uygun davranılmaması halinde sorumlularına karşı ne tür yaptırımlar uygulanacağı ve bu durumlarda kadın işçilerin haklarının neler olduğu belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Women are physiologically and biologically weak by nature. Women, who are physically weaker than men, have been forced to take care of light and background jobs since ancient times. The roles assigned to women by the traditional social structure are to be wives and mothers. This has the consequence of keeping them away from business life or preventing them from working and advancing in their careers in less qualified sectors compared to men. Women have been involved in business life in every period of history. This field, which was limited to meeting their nutritional needs and domestic work before the Industrial Revolution, has led to the emergence of new lines of work with the technological developments that emerged after the Industrial Revolution and women have worked in almost every field. The biological structure of women does not allow them to work under equal conditions with men in every field. This situation has necessitated protective regulations for women in order for women workers to work under the same and equal conditions as men in accordance with the principle of equality. In this regard, many regulations have been made in international and national legislation. The regulations introduced by these provisions aim to eliminate the inequality between male and female workers In the first part of this study, the concepts of employee, employer and employment contract will be mentioned and then the reasons for the protection of women workers and the historical process of women's presence in business life will be mentioned. In the second part, the provisions of the international legislation, the provisions of the national legislation and the regulations introduced by the Labor Law No. 4857 in particular will be examined to determine in which areas women workers are protected and what more can be done, and in the third and final part, in case of non-compliance with the protection measures we have examined in our study, what kind of sanctions will be imposed against those responsible and what the rights of women workers are in these situations will be tried to be determined.