Practice of counselors' values while working with suicidal clients
Psikolojik danışmanların intihar eğilimli danışanlarla çalışırken değerlerinin rolü
- Tez No: 963808
- Danışmanlar: DR. CONNIE JOHNSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Edinburgh
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı intihara meyilli danışanlarla çalışırken danışmanların değerlerinin nasıl uygulandığını ve terapistlerin değerlerinin terapötik uygulamalarına nasıl yansıdığını incelemektedir. Bu nitel araştırma, ilgili literatürün incelenmesine ve intihara meyilli danışanlarla deneyimi olan iki danışmanla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanmaktadır. Bu çalışmanın amacı danışmanların belirli bir danışan grubuyla ilgili değerlerine ışık tutmaktır. Araştırma sürecinde dört alt konu ortaya çıkmıştır; intiharın danışmanlar üzerindeki etkisi, danışan ve danışman arasındaki güç ilişkisi, dini-manevi değerler ve ahlaki değerler. Bu araştırmada, 'danışman, 'terapist, 'psikoterapist ve 'danışan ve 'hasta' kelimelerini birbirinin yerine kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the practice of counsellor's values while working with suicidal clients and how therapists' values are reflected in their therapeutic practice. This qualitative research is based on the review of relevant literature and semi-structured interviews with two counsellors who have experience with suicidal clients. The purpose of this study is to shed light upon counsellors' values with a particular client group. Four subtopics emerged during the research process; the impact of suicide on counsellors, power relation between the client and counsellor, religious-spiritual values, and moral values. In this research, I used the words 'counsellor, 'therapist, 'psychotherapist and 'client and 'patient interchangeably.