6 Şubat depreminde görev alan psikologlar ile MDR uzmanları üzerine psikososyal bir inceleme
A psychosocial study on psychologists and MDR specialists who served during the February 6 earthquake
  1. Tez No: 982747
  2. Yazar: FATMA ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023'te Türkiye'yi sarsan deprem sonrasında afet bölgesinde görev yapan psikologlar ve manevi danışmanların psikososyal durumlarını din ve maneviyat ekseninde incelemektedir. Araştırma, depremden etkilenen on bir ilde sahada görev yapan psikologlar ve manevi danışmanlık ve rehberlik (MDR) uzmanlarıyla yürütülmüştür. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat kullanılmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmada, katılımcıların afet bölgesine gitmelerinde etkili olan dini-manevi motivasyonlar, afet bölgesinde danışmanlık hizmeti verirken karşılaştıkları psikolojik güçlükler ve bu güçlüklerle başa çıkma, özellikle de dini başa çıkma ile afet sonrası yaşadıkları psikososyal etkiler analiz edilmiştir. Bulgular, afet öncesinde katılımcıların çoğunun din ve maneviyatı yaşamlarının merkezinde konumlandırdığını göstermektedir. Manevi danışmanlar dinin yaşamlarındaki belirleyiciliğini bütüncül bir biçimde vurgularken, psikologlar arasında bu durum daha çeşitlidir. Bazı psikologlar dini inancı merkezî bir unsur olarak görürken, bazıları dinden bağımsız, daha içsel bir değer sistemi olarak tanımladıkları bir maneviyat anlayışını benimsemiştir. Afet döneminde ibadet ve dua pratiklerinin türünde ve sıklığında farklılıklar gözlemlenirken afet sonrası dönemde ibadetlerin anlam ve içeriğinde derinleşme tespit edilmiştir. Katılımcıların afet bölgesine gitme motivasyonlarının insani yardım arzusu, dini sorumluluk bilinci ve empatik duyarlılıktan beslendiği belirlenmiştir. Danışmanlar, saha deneyimleri süresince çoğu zaman çaresizlik ile huzuru bir arada yaşamışlardır. Bu karşıt duyguların eşzamanlılığı, afet koşullarında hem yıkımın hem de direncin var olabileceğini göstermektedir. Dini inanç, tevekkül, sabır ve kader anlayışı, danışmanların psikolojik dayanıklılığını güçlendiren temel başa çıkma kaynakları arasında yer almıştır. Psikologlar ve manevi danışmanlar danışma süreci boyunca dinin iyileştirici gücünden yalnızca kendi içsel dengelerini korumak için değil, afetzedelerin iyileşme süreçlerine katkı sağlamak için de yararlanmışlardır. Araştırma bulgularına göre, afet bölgesinde görev alan psikologlar ve manevi danışmanlar, sahada karşılaştıkları güçlüklere rağmen depremzedelere yardım etmenin kendilerinde derin bir manevi ve mesleki tatmin duygusu oluşturduğunu belirtmiştir. Bu deneyim, onların hem mesleki yeterliliklerini hem de afet sonrası kişisel gelişimlerini güçlendirmiş, yaşamlarında olumlu psikososyal dönüşümlere zemin hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the psychosocial status of psychologists and spiritual counselors working in the disaster area following the earthquake that shook Turkey on February 6, 2023, focusing on religion and spirituality. The research was conducted with psychologists and spiritual counseling and guidance (MDR) specialists working in the field in eleven provinces affected by the earthquake. A qualitative research method was adopted in the study; semi-structured interviews were used as the data collection tool, and the data obtained were evaluated using content analysis. The study analyzed the religious-spiritual motivations that influenced participants' decision to go to the disaster area, the psychological difficulties they encountered while providing counseling services in the disaster area and how they coped with these difficulties, especially through religious coping, and the psychosocial effects they experienced after the disaster. The findings show that before the disaster, most participants placed religion and spirituality at the center of their lives. While spiritual counselors emphasized the determinative role of religion in their lives in a holistic manner, this situation was more varied among psychologists. While some psychologists view religious belief as a central element, others have adopted a concept of spirituality that they define as a value system independent of religion and more internal. While variations in the type and frequency of prayer and worship practices were observed during the disaster period, a deepening in the meaning and content of these practices was identified in the post-disaster period. It was determined that participants' motivation to go to the disaster area was fueled by a desire for humanitarian aid, a sense of religious responsibility, and empathetic sensitivity. During their field experiences, counselors often experienced helplessness and peace at the same time. The simultaneity of these opposing emotions shows that both destruction and resilience can exist in disaster conditions. Religious faith, trust in God, patience, and understanding of destiny were among the fundamental coping resources that strengthened the counselors' psychological resilience. Throughout the counseling process, psychologists and spiritual counselors utilized the healing power of religion not only to maintain their own inner balance but also to contribute to the healing processes of the disaster victims. According to the research findings, psychologists and spiritual counselors working in the disaster area stated that helping earthquake victims created a deep sense of spiritual and professional satisfaction in them, despite the difficulties they encountered in the field. This experience has strengthened both their professional competence and their personal development after the disaster, paving the way for positive psychosocial transformations in their lives.