Dijital metinlerle yapılan dinleme etkinliklerinin dördüncü sınıf öğrencilerinin dinleme ve okuduğunu anlama becerilerine etkisi
The impact of listening activities with digital text on the listening and reading comprehension skills of fourth grade students
- Tez No: 963819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK KAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, dijital metinler aracılığıyla gerçekleştirilen dinleme çalışmalarının, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dinleme ve okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada, ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Kastamonu'da bir devlet okulunda öğrenim gören ve uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 42 öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrencilerin 21'i deney grubunda, 21'i kontrol grubunda yer almaktadır. Araştırma verileri, Dinleme Becerisi Ölçeği ve Okuduğunu Anlama Testi kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada SPSS v27 yazılımı kullanılarak ANCOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, dijital metinler ile yapılan dinleme çalışmalarının öğrencilerin dinleme becerileri üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Uygulanan deneysel işlemin orta-büyük düzeyde bir etki büyüklüğüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, dijital metinler ile yapılan dinleme çalışmalarının öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, dijital metinlerin dinleme becerilerinin geliştirilmesinde etkili bir araç olarak kullanılabileceği önerilmektedir. Okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesi için ise dinleme ve okuma süreçlerinin farklı bilişsel süreçleri gerektirmesi nedeniyle farklı stratejilerin ve daha uzun süreli uygulamaların gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of listening activities conducted through digital texts on listening skills and reading comprehension among fourth-grade primary school students. A quasi-experimental design with pretest-posttest control groups was used in the research. The study group consists of 42 students studying at a public school in Kastamonu, selected through convenience sampling method. Of these students, 21 were in the experimental group and 21 were in the control group. Research data were collected using the Listening Skills Scale and Reading Comprehension Test. ANCOVA analyses were performed using SPSS v27 software in the research. As a result of the study, it was determined that listening activities conducted with digital texts had a positive and significant effect on students' listening skills. The applied experimental procedure was found to have a medium-large effect size. On the other hand, it was determined that listening activities conducted with digital texts did not have a significant effect on students' reading comprehension skills. In line with these results, it is suggested that digital texts can be used as an effective tool in developing listening skills. For the development of reading comprehension skills, it is considered that different strategies and longer-term applications are necessary due to the fact that listening and reading processes require different cognitive processes.