Şehir hastanelerinin sağlık hizmetlerine erişim üzerindeki etkisi
The impact of city hospitals on access to health services
  1. Tez No: 963832
  2. Yazar: AYÇA GÜLTİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanlık yüzyıllardır, Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımlamış olduğu gibi bedensel, fiziksel ve ruhsal yönden tam olma arzusu içindeki arayışta gelişmektedir. Bu süre gelen zamanlar içerisinde insanlık, en hızlı en iyi ve etkili çözüm bulma şeklinde yollar aramış ve bu süreçte devletler, halka ulaşabileceği en doğru hizmeti vermeyi amaçlamıştır. Günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından bu amaç doğrultusunda dev bir adım atılmış ve ülkemizde KÖİB adı altında sunulan şehir hastaneleri, yapısı, işleyişi, hastane kadrosu, teknolojik sağlık ürünleri, ulaşılabilirlik ve sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde sunulması ile gündeme gelmiştir. Şehir hastanelerinin günümüz sağlık sistemlerindeki kattığı düzenlemeler sebebi ile faaliyetlerin erişimin düzey boyutlarına olan etkilerinin değişiklik gösterdiği görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki şehir hastanelerinin sağlık hizmetlerine erişimi hangi boyutlarda etkilediğini değerlendirmek ve bu etkilerin olumlu ya da olumsuz yönlerini literatür taramaları ile ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
For centuries, humanity has pursued physical and spiritual well-being, in line with the holistic definition of health provided by the World Health Organization. Throughout thehistory, govenments have continuously sought the fastest, most effective, and highest quality solutions to meet their citizens' health problems. In this context, the Ministry of Health of the Republic of Turkey has recently taken a significant step by implementing KÖİB (Kamu-Özel İş Birliği) model, through the establishment of city hospitals. These hospitals have gained prominence due to their structural characteristics, operational models, qualified healthcare personnel, advanced medical technologies, accessibility, and capacity to deliver high-quality health services. The primary objective of this study is to assess the impact of city hospitals in Turkey on access to healthcare services and to identify both the positive and negative aspects of these impacts through a comprehensive review of the existing literature.