Kurumsal hayırseverlik faaliyetlerinde dini ve dini olmayan saiklerin etkisi üzerine nitel bir araştırma: Aksaray ili örneği
- Tez No: 963843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEKİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yoksulluk ve fakirlik, geçmişten günümüze kadar sosyal hayatın gerçekleri arasında yer alan acı bir gerçektir. Bu acı duruma verilen en doğal tepki ise yardımseverlik veya hayırseverlik eylemleri olmuştur. Ülkemizde hayırseverlik ve yardım çalışmaları kurumsal olarak devletin resmi kurumları ve vakıf, dernek, STK'lar üzerinden yapılmaktadır. Bireysel olarak da yapılabilen hayırseverlik çalışmaları, kaliteli bir eylem olabilmesi için kurumsal boyut kazanmalıdır. Daha çok yerel düzeyde çalışma yapan kuruluşlar, yardım ve bağış çalışmalarının lokomotifi olmuşlardır. Bu çalışmanın amacı Aksaray ilinde hayırseverlik çalışması yapan kurumların hayırseverlik faaliyetlerinin dini saikler üzerinden ne kadar gerçekleştirildiğini belirlemektir. Bununla beraber yerel düzeyde hayırseverlik çalışmalarının niteliği, kapsam ve yeterlilikleri araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın yöntemi olarak, nitel bir araştırma planı yapılmış, görüşmecilerden elde edilen veriler sosyolojik yöntemle analiz edilmeye çalışılmıştır. Örneklem ise Aksaray ilinde hayırseverlik çalışması yapan kuruluşlar arasından seçilmiştir. Araştırmanın verileri, seçilen kuruluşlarda çalışan kişiler ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Betimsel analiz sonuçlarına göre hayırseverlik çalışmalarının birden fazla etkenleri olduğu belirlenmiştir. Hayırsever kurumlara yapılan bağışların ana düşüncesinin dini saikler olması düşünülmektedir. Yerel düzeyde kurumlar aynı örneklem alanında çalışma yaptıkları için kurumların karşılaştıkları problemlerin, iş ve eylemlerin aynı olması beklenmektedir. Aksaray ilinde hayırseverlik çalışması yapan kurumların yoksul kimselerin ihtiyaçlarını karşıladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Poverty has been a harsh reality of social life from past to present. The most natural response to this painful condition has been acts of charity or benevolence. In Turkey, charitable and aid activities are carried out institutionally through official state bodies, foundations, associations, and NGOs. While charity can also be performed individually, it must acquire an institutional dimension to be considered a high-quality act. Organizations operating mainly at the local level have become the driving force of aid and donation activities. The aim of this study is to determine th e extent to which the charitable activities of institutions operating in the province of Aksaray are motivated by religious factors. In addition, the quality, scope, and adequacy of local charitable activities were examined. A qualitative research design was adopted, and data obtained from interviewees were analyzed using sociological methods. The sample consisted of institutions engaged in charitable work in Aksaray. The data were collected through interviews with individuals working in these selected institutions. According to the results of the descriptive analysis, it was determined that charitable activities are influenced by multiple factors. It is believed that religious motives are the main driving force behind donations made to charitable institutions. Since local institutions operate within the same sample area, it is expected that the problems they encounter and their methods of operation are similar. It is also considered that the charitable organizations in Aksaray meet the needs of impoverished individuals.