3- boyutlu öklid uzayında özel smarandache eğrileri için yeni yaklaşımlar
New approaches to special smarandache curves in 3-dimensional euclidean space
- Tez No: 963854
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezde kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde TN- Smarandache eğrisinin Frenet vektörleri, eğrilik ve torsiyonu elde edilmiştir. Üçüncü bölümde NB- Smarandache eğrisinin Frenet vektörleri ile eğrilik ve torsiyonu hesaplandı, örnekler verilerek eğrilerin görselleri çizdirilmiştir. Son bölüm ise bulgular ve sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the basic definitions and theorems used in the thesis are given. In the second part, the Frenet vectors, curvature and torsion of the TN- Smarandache curve are obtained. In the third chapter, the curvature and torsion of the NB- Smarandache curve were calculated with Frenet vectors, and the curves were drawn by giving examples. The last section is devoted to findings and conclusions.