Gölmarmara (Manisa) ilçesinde bağcılığın coğrafi esasları
Geographical principles of viticulture in Gölmarmara (Manisa) district
- Tez No: 963913
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma sahası, Ege Bölgesi'nde Manisa iline bağlı, tarımsal faaliyetlerin yoğun yapıldığı bir yerleşimdir. Gölmarmara ilçesinin tarım arazileri, çok çeşitli tarım ürünlerini yetiştirebilecek verimli tarım topraklarına sahiptir. Gölmarmara ilçesi, sıcaklık, yağış, rüzgar ve don gibi iklim elemanları açısından bağcılık tarımı için uygun koşullara sahiptir. Çalışma sahasında üzüm kalitesini artıracak verimli topraklar bulunmaktadır. Hem iklim hem de toprak faktörleri bağcılık açısından ideal koşullara sahip olduğundan, Gölmarmara ilçesinde bağcılık verimi de yüksektir. Türkiye'de dekarda elde edilen ortalama kurutmalık çekirdeksiz üzüm miktarı 1.241 kg iken, Manisa ilinde dekara 1.434 kg düşmektedir. Gölmarmara ilçesinde ise dekar başına ortalama 2.083 kg kurutmalık çekirdeksiz üzüm elde edilmektedir. Bağcılık tarımından elde edilen gelir fazladır. Bağların kurulması, sulanması, ilaçlanması, kurutulması ve depolanması için çok çeşitli malzemelere ihtiyaç vardır. Bu denli çeşitli malzemeye ve bakıma ihtiyaç duyulan bağcılık tarımı, ilçe ekonomisi için de olumlu etki yapmaktadır. Birçok insana doğrudan ya da dolaylı bir şekilde istihdam alanı üretmektedir. Tüm bunlara rağmen yaş üzüm ticareti gelişmemiştir. Ayrıca kuru üzüm için de daha fazla fabrika ve işletme ihtiyacı duyulmaktadır. Pazarlama konusunda daha fazla destek ve girişimlere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The research area is a settlement in Manisa province in the Aegean Region where agricultural activities are intensive. The agricultural lands of Gölmarmara district have fertile agricultural lands that can grow a wide variety of agricultural products. Gölmarmara district has suitable conditions for viticulture in terms of climate elements such as temperature, precipitation, wind and frost. There are fertile soils in the study area that will increase the quality of grapes. Since both climate and soil factors have ideal conditions for viticulture, viticulture yield is also high in Gölmarmara district. While the average amount of seedless grapes for drying per decare in Turkey is 1,241 kg, it decreases to 1,434 kg per decare in Manisa province. In Gölmarmara district, an average of 2,083 kg of seedless grapes for drying per decare is obtained. The income obtained from viticulture agriculture is high. A wide variety of materials are needed for the establishment, irrigation, spraying, drying and storage of vineyards. Viticulture agriculture, which requires such a variety of materials and maintenance, also has a positive effect on the district economy. It provides employment for many people directly or indirectly. Despite all this, fresh grape trade has not developed. In addition, more factories and businesses are needed for dried grapes. More support and initiatives are needed in marketing.