Üriner inkontinans hastalarında ekstrakorporal manyetik innervasyon (extracorporeal magnetıc ınnervatıon-exmı) tedavisinin hayat kalitesi ve ürodinamik parametreler üzerindeki etkileri
The effects of extracorporeal magnetic innervation (exmi) therapy on quality of life and urodynamic parameters in patients with urinary incontinence
  1. Tez No: 963930
  2. Yazar: FIRAT ERSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KARATEKE, PROF. DR. ÇETİN ÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Amaç:Üriner inkontinans tedavisinde yeni bir yöntem olan ekstrakorporal manyetik innervasyon(ExMI) tedavisinin hastaların hayat kalitesi sorguları ve ürodinamik parametrelerine etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza jinekoloji polikliniğine üriner inkontinans şikayetiyle başvuran ve inkontinansı objektif olarak gösterilebilen 30 kadın hasta dahil edildi.Ekstrakorporal manyetik innervasyon(ExMI) tedavisi haftada 2 seans olarak ve her seans 20 dakika olacak şekilde uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait hayat kalitesi sorgularının skorları ve ürodinamik parametre değişiklikleri incelendi.Hayat kalitesi sorgulamalarında Türk toplumuna valide edilmiş IIQ-7 ve UDI-6 sorguları kullanıldı. Bulgular: Tedavi öncesi IIQ-7 toplam skoruna göre , tedavi sonrası IIQ toplam skorunda bir düşme tespit ettiysek de bu değişim istatiksel olarak anlamlı değildi.UDI-6 sorgulamamızın özellikle irritatif semptomlarla(urgency, frequency ve ağrı) ilgili olan 1. ve 2. sorularının tedavi öncesi skorlarının toplamı tedavi sonrasında anlamlı derecede düşmüştür..UDI-6 sorgusunun stres semptomları ile ilgili olan 3 ve 4.sorularının;ve obstrüktif semptomlarla ilgili olan 5. ve 6. sorularının skorlarında tedavi sonrası tesbit edilen düşme istatiksel olarak anlamlı değildi.UDI-6 toplam skorundaki tedavi sonrası düşme ise istatiksel olarak anlamlıydı.Tedavi öncesi öksürük kaçak noktası basıncı ve mesane kapasitesine göre, tedavi sonrası öksürük kaçak noktası basıncı ve mesane kapasitesinde istatiksel olarak anlamlı bir değişim bulunamadı.Tedavi öncesinde overaktif detrusoru olan 10 hastadan 8'i tedavi sonrasında da overaktif kalırken 2 hasta stabil hale gelmiştir.Genel anlamda tedavi öncesine göre tedavi sonrası detrüsor sonuçlarında anlamlı bir değişim görülmedi. Sonuç:. Sonuç olarak extracorporeal magnetik innervasyon üriner inkontinan hastaların ürodinamik parametrelerinde belirgin bir değişikliğe yol açmamasına rağmen özellikle ürodinamik stres inkontinansı olan hastaların hayat kalitesi skorlarında anlamli bir iyileşmeye yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To investigate the effects of extracorporeal magnetic innervation (ExMI), a novel treatment modality for urinary incontinence, on patients' quality of life questionnaire scores and urodynamic parameters. Materials and Methods: Thirty female patients who presented to the gynecology outpatient clinic with urinary incontinence complaints and whose incontinence was objectively demonstrated were included in the study. Extracorporeal magnetic innervation (ExMI) therapy was administered twice weekly, with each session lasting 20 minutes. Changes in patients' quality of life scores and urodynamic parameters before and after treatment were evaluated. The Turkish-validated IIQ-7 and UDI-6 questionnaires were used to assess quality of life. Results: Although a decrease in the post-treatment total IIQ-7 score was observed compared to baseline, this change was not statistically significant. In the UDI-6 questionnaire, the total scores of Questions 1 and 2, which assess irritative symptoms (urgency, frequency, and pain), showed a statistically significant decrease after treatment. However, the decreases observed in Questions 3 and 4 (stress symptoms) and Questions 5 and 6 (obstructive symptoms) were not statistically significant. The overall reduction in the UDI-6 total score after treatment was statistically significant. No statistically significant changes were found in cough leak point pressure or bladder capacity before and after treatment. Of the 10 patients with overactive detrusor before treatment, 8 remained overactive after treatment, while 2 became stable. Overall, no significant change was observed in detrusor findings post-treatment compared to baseline. Conclusion: Although extracorporeal magnetic innervation did not lead to a significant change in urodynamic parameters, it resulted in a statistically significant improvement in quality of life scores, particularly in patients with urodynamic stress incontinence.