Amerikan Board'un Anadolu'daki mimari yapılaşmasına dair envanter çalışması
American Board's inventory study on architectural structures in Anatolia
- Tez No: 963931
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN HANIM HALAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
Amerikan Board kuruluşundan itibaren dünyada çok geniş bir alanda yayılım göstermiştir. 1820 yılından sonra Osmanlı'da da faaliyet gösteren bu örgüt, faaliyet alanlarına dahil ettiği yerlerde amaçlarına yönelik olarak başta eğitim ve sağlık olmak üzere pek çok kurum ve bu kurumlara bağlı yapılar inşa etmiştir. Misyon bölgelerindeki bazı istasyonlarda tekil yapılar bazı istasyonlarda ise bir yerleşke alanı içerisinde birden fazla yapıya rastlanmıştır. Çalışmanın amacı, Amerikan Board tarafından oluşturulan Anadolu'daki yerleşke alanlarının ve bu yerleşke alanlarında ya da haricinde eğitim, kültür ile sağlık işlevleri bağlamında tespit edilen yapıların bir envanterini ortaya koymaktır. Amaç doğrultusunda Anadolu sınırları içerisinde kalan Batı, Doğu ve Merkezi Türkiye Misyonundaki yerleşkeler, yine aynı misyon bölgelerinde belirlenen işlevler bağlamında yerleşkedeki ve yerleşke harici tespit edilen yapılar, çalışma kapsamında ele alınmıştır. Çalışma kapsamında yerleşke alanları; yerleşkeye dair tespit edilen farklı tarihli krokiler, bu krokilerdeki yapı sayısı, yerleşke-topoğrafya ilişkisi, yerleşkede yer alan işlevler analiz edilmiş, yerleşkelerin Protestan kiliseleri ve kent merkezleriyle konumsal ilişkisi ve kendi kendine yetebilme durumları incelenmiştir. Çalışma kapsamındaki yapılar ise; satın alma/inşa edilme tarihi, kent içindeki ve/veya yerleşke içindeki konumu, yapılarda tarihsel süreç içinde yaşanan değişimler, yapı ve boyut bilgisi, yapıların günümüze ulaşma durumu, ulaşan yapıların mevcuttaki işlev bilgileri tespit edilerek derlenmiştir. Yapılar misyon bölgeleri bazında ayrıştırılarak Anadolu'daki Amerikan Board tarafından oluşturulan yapıların genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve Anadolu'daki bu yapıların Amerika'daki yapılarla ve yerel mimarideki yapılarla benzerlikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since its establishment, the American Board has spread over a very wide area in the world. This organization, which was also active in the Ottoman Empire after 1820, has built many institutions and structures affiliated to these institutions in line with its purposes in the places it included in its areas of activity, primarily education and health. In some stations in the mission regions, single structures were encountered while in some stations more than one structure was encountered within a campus area. The aim of the study is to present an inventory of the settlement areas in Anatolia created by the American Board and the structures identified in the context of education, culture and health functions. In line with this purpose, the settlements in the Western, Eastern and Central Turkey Missions within the borders of Anatolia, and the structures identified on and outside the campus in the context of functions determined in the same mission regions were discussed within the scope of the study. Within the scope of the study, campus areas; sketches of the campuses with different dates, the number of buildings on these sketches, the campus-topography relationship, the functions on the campus were analyzed, the locational relationship of the campuses with Protestant churches and city centers and their self-sufficiency status were examined. The structures within the scope of the study are; The date of purchase/construction, location within the city and/or campus, changes in the structures throughout the historical process, structure and size information, the status of the structures that have survived to the present day, and the current function information of the structures that have survived have been determined and compiled. The structures were separated based on their mission regions and a general evaluation of the structures created by the American Board in Anatolia was made, and the similarities of these structures in Anatolia with the structures in America and with the structures in local architecture were revealed.