Üniversite öğrencilerinde bilişsel esneklik ile akademik erteleme arasındaki ilişki
The relationship between cognitive flexibility and academic procrastination among university students
- Tez No: 963937
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin bilişsel esneklik düzeyleri ve akademik erteleme düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Toplam 542 ön lisans öğrencisi Google Formlarda bulunan ölçekleri doldurmuştur ve yanıtlar incelendiğinde ise 8 öğrenci ölçekleri yanıtlamadığı ve çalışmayı kabul etmediğini bildirmiş olup çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya toplam 534 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar 17-45 yaş aralığında olup ve 374'ü kadın 160'ı ise erkek öğrencidir. Araştırmada gönüllü katılım onayı alındıktan sonra demografik bilgi formu, Bilişsel Esneklik Envanteri ve Tucman Akademik Erteleme Ölçeği uygulanmıştır. Numerik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için Pearson korelasyon uygulanmıştır. Normal dağılıma sahip olan verilerde numerik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için Spearman korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Cinsiyet ve yaş değişkenlerinde ilişki olmadığı için regresyon modeline dahil edilmemiştir. Ölçek puanlarının demografik değişkenler cinsiyetlerine göre Tuckman Akademik Erteleme Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Alternatifler alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p>0,05). Katılımcıların cinsiyetlerine göre Kontrol alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmektedir (p0,05). Bilişsel esneklik alt boyutlarına göre yapılan analizlerde ise Tuckman Akademik Erteleme Ölçeği puanları ile Alternatifler alt boyut puanları ve kontrol alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between university students' cognitive flexibility levels and academic procrastination levels. A total of 542 undergraduate students completed the scales found in Google Forms, and when the responses were examined, 8 students did not respond to the scales and reported that they did not accept the study, so they were not included in the study. A total of 534 students participated in the study. Participants were aged between 17 and 45, with 374 female and 160 male students. After obtaining voluntary participation consent, a demographic information form, the Cognitive Flexibility Inventory, and the Tucman Academic Procrastination Scale were administered. Pearson correlation was applied to test the relationship between numerical variables. Spearman correlation coefficient was calculated to test the relationship between numerical variables in data with normal distribution. Gender and age variables were not included in the regression model because there was no relationship between them. No statistically significant difference was found between the scale scores and demographic variables according to gender in the Tuckman Academic Procrastination Scale, Cognitive Flexibility Scale, and Alternatives subscale scores (p>0.05). There was a statistically significant difference in the Control subscale scores between participants' genders (p0.05). In analyses conducted according to cognitive flexibility subdimensions, a statistically significant negative relationship was found between Tuckman Academic Procrastination Scale scores and Alternative subdimension scores and Control subdimension scores.