الاجتهاد في المعاملات المالية المعاصرة: دراسة نقدية
Çağdaş islami finansal işlemlerde içtihat: Eleştirel bir çalışma
- Tez No: 963936
- Danışmanlar: PROF. DR. HEYTEM HAZNE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Maliye, Religion, Law, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Fıkhi içtihadın temeli, usul kaidelerine dayanmaktır; çünkü fıkhi nevaziller, şer'i hükümlerin çıkarılması için sağlam kurallara dayanmasından meşruiyetini alır. Bazı bilimsel araştırmalarda usule dayalı hataların olduğu gözlemlenmektedir. Bu hatalar ya usulde kabul edilmeyen delillere dayanma gibi metodolojik hatalar, ya da Kıyâs Ma'a'l-Fârık gibi şer'i delillerden hüküm çıkarma yöntemlerine aykırılık olan bilimsel ve objektif hatalardır. Çağdaş mali işlemlerde araştırmacıların istidlal yöntemlerini incelemek ve değerlendirmek, İslami kimliğinin gerekliliği kadar önemlidir. Çalışma, konuyla ilgili bilimsel araştırmalardaki araştırmacıların istidlal yöntemlerini gözlemlemeyi, çağdaş araştırmacıların konuyla ilgili en belirgin usuli hatalarını ortaya çıkarmayı ve bu hataların nedenlerini ve etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır .Bu çalışmada kullanılan yöntemler şunlardır: Fasid fıkhi istidlallari gözlemlemek için tümevarım yöntemi, bunları sunmak için betimleyici yöntem, içtihad araçlarının kullanımının değerlendirilmesi için analitik yöntem ve fıkhi delillendirme yöntemlerini incelemek için eleştirel yöntem. Araştırma, metodolojik ve bilimsel-objektif olmak üzere altmıştan (60) fazla usuli hatalar tespit etmiş ve bunların seksenin (80) üzerinde çağdaş mali meseledeki etkisini incelemiştir. Araştırmacı, bilimsel araştırmaların usuli hatalardan, özellikle metodolojik hatalardan arındırılmış olduğundan emin olmak için gözden geçirilmesini önermektedir; çünkü metodolojik hata, bilimsel araştırmanın sonuçlarının tamamen kaybolmasına yol açabilir.
Özet (Çeviri)
The principle of jurisprudential jurisprudence is to be based on fundamentalist rules. Because jurisprudential issues derive their legitimacy from being based on sound rules for deriving legal rulings. It is noted that there are fundamental errors in some scientific research, either methodological, such as: relying on evidence other than that considered in the fundamentals, or objective scientific, such as: analogy with a difference, which contradicts the rules of deduction in how to deduce evidence from Sharia. Studying and evaluating the inferences of researchers in contemporary financial transactions is as important as the Islamic identity is necessary for them. The study aims to monitor researchers' inferences on the subject from scientific research. To reveal the most prominent fundamentalist errors of contemporaries on the subject, while analyzing the causes and effects of those errors. The approaches used in the thesis are: the inductive approach to monitor corrupt inferences, the descriptive approach in presenting them, then the analytical approach to evaluate the extent of employing diligent tools, and the critical approach to study the method of jurisprudential inferences. The research concluded that more than sixty (60) fundamentalist issues were monitored, both methodological and objective, with a study of their impact on contemporary financial transactions, which number more than eighty (80) issues. The researcher recommends that studies be conducted to review scientific research in order to ensure that it is free from fundamental errors, especially methodological ones. Because a methodological error may lead to the complete loss of the fruit of scientific research.