Lösemi tanılı hastalarda eritrosit membran yağ asitlerinin araştırılması
Investigation of erythrocyte membrane fatty asids in patients with leukemia
- Tez No: 963962
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, lösemi tanılı bireylerde eritrosit membran yağ asidi profillerini analiz ederek, bu profillerin sağlıklı bireylerle karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Özellikle omega-3 ve omega-6 çoklu doymamış yağ asitleri başta olmak üzere, çeşitli doymuş ve doymamış yağ asitlerinin düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, lösemi ve lenfoma gibi hematolojik malignitelerde görülebilecek biyokimyasal değişimleri tanımlamak ve bu değişimlerin hastalık sürecindeki potansiyel rollerini ortaya koymaktır. Çalışmada, Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL), Akut Myeloid Lösemi (AML), lenfoma tanılı bireyler ve sağlıklı kontrol grubundan oluşan toplam dört grupta, 46 katılımcının eritrosit membran yağ asidi düzeyleri analiz edilmiştir. Yağ asitlerinin tespiti için Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometrisi (GC-MS) yöntemi kullanılmış, elde edilen veriler non-parametrik testler aracılığıyla istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar Kruskal-Wallis testi ile yapılmış ve anlamlılık bulunan durumlarda Dunn'un çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda, lösemi ve lenfoma gruplarındaki yağ asidi profillerinde kontrol grubuna kıyasla önemli değişiklikler saptanmıştır. Özellikle, Tridekanoik Asit (C13:0) düzeylerinde AML ve ALL gruplarında belirgin artışlar gözlenirken, Palmitik Asit (C16:0) ve Omega-3 oranı gibi yağ asitlerinin düzeylerinde düşüşler kaydedilmiştir. Lenfoma grubunda ise Dokosapentaenoik Asit (DPA, C22:5) düzeylerinde anlamlı artışlar kaydedilmiştir. Elde edilen veriler, belirli yağ asitlerinin lösemi ve lenfoma hastalarında bozulmuş lipid metabolizmasının bir göstergesi olabileceğini ve bu yağ asitlerinin ileride biyobelirteç veya hedef molekül olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, hematolojik malignitelerde yağ asidi profillerinin değerlendirilmesinin, hastalık seyri ve tanı süreçlerine katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the erythrocyte membrane fatty acid profiles in individuals diagnosed with leukemia and to compare these profiles with those of healthy individuals. Specifically, the levels of various saturated and unsaturated fatty acids, particularly omega-3 and omega-6 polyunsaturated fatty acids, were examined. The primary objective of the research is to identify biochemical changes that may occur in hematological malignancies such as leukemia and lymphoma, and to reveal the potential roles of these changes in the disease process. The study analyzed erythrocyte membrane fatty acid levels in a total of 46 participants distributed across four groups: Acute Lymphoblastic Leukemia (ALL), Acute Myeloid Leukemia (AML), lymphoma patients, and a healthy control group. Gas Chromatography-Mass Spectrometry (GC-MS) was used for fatty acid detection, and the obtained data were statistically evaluated using non-parametric tests. Inter-group comparisons were performed with the Kruskal-Wallis test, and Dunn's multiple comparison test was applied for significant findings. The statistical significance level was set at p < 0,05. Our study revealed significant changes in the fatty acid profiles of leukemia and lymphoma groups compared to the control group. Specifically, marked increases were observed in the levels of Tridecanoic Acid (C13:0) in the AML and ALL groups, while decreases were noted in the levels of fatty acids such as Palmitic Acid (C16:0) and the Omega-3 ratio. Furthermore, significant increases in Dokosapentaenoic Acid (DPA, C22:5) levels were recorded in the lymphoma group. The obtained data indicate that specific fatty acids may be indicators of impaired lipid metabolism in leukemia and lymphoma patients, and these fatty acids could be considered as potential biomarkers or target molecules for future evaluation. In this context, the study demonstrates that the assessment of fatty acid profiles in hematological malignancies can contribute to disease progression and diagnostic processes.